14 січня – Свято Василя: традиції, обряди та народні прикмети

Чому в цей день наводять найбільш мерзотні порчі?

14 січня в православ'ї вшановують пам'ять святого Василя Великого, архієпископа Кесарійського. За народним календарем ця дата отримала назву свято Василя, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Василь?

Василь жив у IV ст. і походив зі знатного роду. В Кесарії, Константинополі та Афінах він отримав чудову освіту.

Після навчання спочатку збирався вести світське життя, але на нього вплинула благочестива рідна сестра Макріна (яка згодом стала ігуменею). І тоді Василь не тільки став вести аскетичний спосіб життя, але і з кількома однодумцями пішов від міської суєти і заснував щось подібне чернечій громаді в Понте.

Повернувся в Кесарію в 365 році, де був висвячений в єпископи, а в 370 році змінив померлого митрополита Каппадокійського. Помер у 379 році.

Обряди й традиції цього дня

Наші предки вірили, що Василь оберігає сади від шкідників. У цей день треба всі гілки фруктових дерев обтрусити від інею чи снігу, при цьому вимовити слова:

«Як я, раба Божа (ім'я), зараз обтрушую з гілочок пухнастий сніг, так навесні святий Василь зніме з них кожного черв'яка і гада».

У день Василя, як і напередодні в щедрий вечір, було прийнято багато колядувати, діти та молодь ходили по домівках з побажаннями добра, миру і багатства. Тому господині заготовляли багато страв, щоб було чим пригощати колядників.

Вважалося поганою прикметою, якщо не віддячити за колядки. Головними на столі повинні бути страви з свинини (варений окіст, холодець, порося смажене, ковбаски), так як святий Василь вважається покровителем свиней.

Крім співу колядок в цей день ще і засівають, розкидаючи по хаті з мішечка овес і прославляючи майбутній урожай. Після обряду розсипане насіння повинна зібрати найстарша жінка в домі і зберегти його для весняного посіву.

Сьогодні не можна лихословити, лаятися і позичати грошей. А ось обновкою себе порадувати не те що можна, а навіть потрібно, тоді весь рік пройде в достатку і благополуччі.

Сьогодні треба остерігатися найбільш мерзотних порч

З 14 січня на Русі починалося багато роботи у цілителів та знахарів. У народі казали, що Бог відкрив усі двері, радіючи народженню сина. Цим скористалася нечиста сила і вийшла в світ людський, і бродить по землі до самого Богоявлення.

Саме ці дні вважаються особливо небезпечними, так як відьми з відьмаками наводять найважчі і мерзотні псування.

За народними повір'ями у день Василя нечисть часто приймає вигляд тварини, тому кішку, яка сьогодні прибилася до будинку або собаку не голублять, а проганяють.

А щоб свою домашню худобу захистити від напастей, господині 14 січня печуть печиво у вигляді різних звіряток: поросят, кізочок, баранчиків.

Щоб уберегти себе, свою сім'ю і дім, треба в цей день провести нескладний обряд

1. Купіть в церкві три свічки.

2. Вдома, коли нікого не буде (щоб ніхто не заважав вам і не відволікав), запаліть свічки і візьміть всі три в ліву руку. Обійдіть з ними по периметру весь будинок, починаючи рухатися від вхідних дверей і за напрямком годинникової стрілки.

3. Правою рукою при цьому хрестіться і читайте замовні слова:

«Я, раба Божа (ім'я), заговорюю свою сім'ю, поріг і будинок, і покладаю на нього Божий оберіг. Від чаклунства і нечисті в ночі, від псування від голки, води і біля печі. Хто до нас зі злими думками прийде, той на себе все псування нехай візьме. Слова мої праві і вірні. Мова, ключ, замок. Амінь».

Народні прикмети 14 січня

Якщо рано-вранці на Василя дерева густим інеєм вкрилися, восени буде багато меду.

У ніч з 13 на 14 січня подивіться на небо, якщо воно усипане зірками, значить, влітку буде багатий урожай ягід.

Джерело