18 жовтня – Харитини-перші полотна: історія, традиції та прикмети свята

З цієї дати жінки сідали за ткацькі стани, щоб на Харитину виткати перше полотно.

Харитини-перші полотна православною церквою відзначаються 18 жовтня (5 жовтня за старим стилем). За традицією в свято займалися тканням полотен, тому події було присвоєно таку назву. У цей день християни вшановують пам'ять святої великомучениці Харитини. Вона народилася в Понті, в місті біля Чорного моря. З раннього віку дівчинка виховувалася нерідним батьком, праведником Клавдієм, тому що була сиротою, інформує Ukr.Media.

Історія свята

На початку IV століття народилася дівчинка Харитина, яка виховувалася благочестивою і праведною людиною на ім'я Клавдій. Він зумів прищепити дівчині віру в Бога, тому вона присвятила своє життя православ'ю. Клавдій виховав Харитину як власну дочку, завжди підтримував її наміри. У побудованому для неї будинку, великомучениця могла вести праведний спосіб життя і зберігати свою цнотливість. У той час вчинок дівчини направив на шлях істинний багатьох язичників, які прийняли згодом християнську віру.

За відданість вірі Харитині довелося постати перед судом, її піддали тортурам і приниженням через наклеп з боку язичників. Вона змогла витримати чимало знущань:

  • Її обливали оцтом і сипали на голову розпечене вугілля, але стражденна не чула болю;
  • Голили голову наголо, але волосся негайно виростало знову;
  • Ламали кістки, протикали груди розжареним залізом і боки обпалювали вогнем, а вона продовжувала молитися.

Великомучениця не зреклася своєї віри і продовжувала читати молитву в момент прив'язування катами до шиї великомучениці каменю і скидання з обриву в море.

Вона була врятована Господом, тому, вийшовши з моря, попрямувала до градоначальника Дометія. Щоб довести своїм катам, що на все є воля Божа і їм не вдасться знищити християнську віру. Тоді її оголосили чаклункою і за указом городничого вирішили піддати нарузі з боку чоловіків, попередньо вирвавши всі зуби. Почувши про це, дівчина простягнула руки до неба і благала, Господь забрав її душу, а бездиханне тіло нечестиві розпусники викинули в морську безодню. Пізніше тіло Харитини було знайдене Клавдієм, воно прибилося хвилями до берега. Праведник дістав його з води і зрадив землі за всіма канонами християнства.

Традиції та обряди

До моменту настання свята селяни на Русі вже закінчували збирання врожаю і займалися домашніми клопотами. Жінки запускали верстати і займалися тканням полотен, дівчата влаштовували посиденьки з пряжею, вишиванням або шиттям. Як матеріал використовувалася лляна, вовняна, конопляна нитка. Кожну з них застосовували для створення особливих візерунків, орнаментів і застосування спеціальної техніки плетіння. Першу нитку пряжі надягали на руку дитині, вона володіла могутньою силою, оберігаючи її від пристріту і хвороби.

Чоловіки в день Харитини виготовляли валянки. Зазвичай така робота виконувалася з піснями. Увечері влаштовувалися ігри, навколо панували веселощі, звучав спів дівчат і хлопців.

У день Харитини було заведено з'їжджати з височин на прядках, якої довжини був шлях, такою висотою буде льон, але якщо жінка падала під час катань, то за повір'ям їй залишалося жити до наступної осені. Ще за одним повір'ям не можна було залишати розпочату кудель на ніч, це могло залучити в будинок нечисту силу, тому напередодні обов'язково проводили спеціальний обряд.

Прядка була найважливішим атрибутом для жінки. З неї починалося життя людини, вона підкладалася під немовля в момент відсікання пуповини. Вважалося, що прядка це хороший оберіг для будинку від нечисті і хвороб.

Селяни шанували ткацьке ремесло не менше землеробства, тому присвятили цьому напрямку чимало загадок, деякі з них дійшли і до наших днів.

Прикмети

  • Побачити в небі ворон і галок, які в'ються, або ж хмари, які йдуть проти вітру, значить, незабаром випаде сніг. Відсутність вітру обіцяло похолодання.
  • Якщо зник туман зі сходом сонця і чути тріск дерев, то чекайте ясної погоди.
  • Листя, яке залишилося на березі, і птиці, які відлетіли на південь, віщували сувору зиму.
  • Ранній сніг обіцяв хороший урожай жита, а відсутність снігу говорила про нескоре настання зими.
  • Дим від багаття, що стелився по землі віщував дощ.
  • Занепокоєння домашньої худоби говорило про швидке нещастя.
  • Народжені в цей день діти мали стійкий характер і могли з легкістю освоїти ткацьке або мереживне мистецтво.
  • За повір'ям, проклята свекрухою невістка, за невміння прясти, перетворювалася в ласку.

Джерело