21 квітня — Чистий четвер: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні належить проводити приготування до Великодня — пекти паски та готувати м'ясні страви.

Чистий четвер не є святковим днем, але тим не менш він важливий для всіх християн. Цей день передує Страсній п'ятниці і головному святу — недільному Великодню. У православній релігії і католицькій вірі присутнє поняття «Чистого четверга», але, природно, зі своїми застереженнями і відмінностями, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Чистий четвер ще називають Великим четвергом. У цей день Ісус Христос омивав водою ноги Своїм учням і причащав їх до віри. Цей вчинок повинен був згуртувати його послідовників, зміцнивши внутрішні узи любові і створивши непорушні узи братства. В Євангеліє зазначено про те, що в цей день вперше Христос встановив обряд причастя: віруючі кусають шматок хліба і роблять ковток вина. Згодом це стало своєрідними символами. Вино уособлювало кров Сина Божого, а хліб — тіло. А також на вечірній молитві Христос в день Великого четверга повідомив своїм учням, що незабаром відбудеться зрада. Біблія говорить, що Ісус навіть знав ім'я зрадника, але вважав за краще його приховати. Віруючі люди шанують свято і завжди намагаються дотримуватися традицій пов'язаних з ним.

Традиції та обряди

У свято потрібно молитися. Це допоможе очищенню душі. Всі люди грішні, тому вони повинні сповідатися і попросити вибачення за свої злодіяння, які здійснювали навмисне або ненавмисне. У цей день рекомендується сходити до церкви.

У Чистий четвер розпочиналася глобальна підготовка до Великодня. Головною традицією вважається купання до сходу сонця — вода прирівнюється до святої і дозволяє людині змити з себе всі гріхи. Якщо є можливість сходити в лазню, то це чудово. Так, цілком підійде тепла ванна.

Після купання необхідно вмитися зі срібла. Цей спосіб допомагає позбутися від багатьох хронічних хвороб і зміцнити загальний тонус організму. Щоб ним скористатися з вечора потрібно покласти в святу воду ложку зі срібла або срібну монету. На ранок вмитися настояною водою.

Після того як людина очистила себе і свої думки від «бруду» поточного року, її потрібно подумати про те, як же позбавитися від реального забруднення в своєму будинку. Багато рекомендують попрощатися з непотрібними речами. Часто буває так, що річ не актуальна, а викинути її шкода. У чистий Четвер це можна зробити сміливо, разом з мотлохом з життя піде негатив і поганий настрій. У день Чистого четверга проводиться генеральне прибирання: знімаються штори для прання, протирається пил на верхніх шафах, чиститься вентиляція і так далі.

Після чищення приміщення обов'язковим правилом є відсутність будь-якого прибирання аж до самого Великодня. Вважається, що таким чином людина засмічує очі Христу, який все ще лежить в труні.

У свято чистоти господині ставлять тісто на паски. Якщо з ранку замісити, то до вечора воно вже поспіє, і після вечірньої молитви можна буде готувати ласощі. По висоті паски багато людей судить про благополуччя і удачу в родині.

Багато людей знають, яких правил потрібно дотримуватися в свято. Але не всі знайомі зі списком того, що є забороненим. Наприклад, у жодному разі не можна порушувати пост. З четверга він стає жорсткішим. А також суворо заборонені сигарети і алкоголь будь-якої міцності. Не рекомендується починати готувати святковий великодній стіл до генерального прибирання в будинку. І у жодному разі не можна відкладати справи «на потім». Суворо забороняється прати на ніч і залишати замочену білизну до ранку. Не потрібно залишати брудний посуд немитим в раковині.

Прикмети

  • Якщо в Чистий четвер не влаштували генеральне прибирання, то потім будинок весь час буде перебувати в забрудненому стані.
  • З церкви потрібно принести в будинок свічку, яка запалена церковним вогнем. Вона допоможе в лікування різних захворювань.
  • Якщо під час прибирання знайшлися речі, які були давно забуті, то це на щастя.
  • У Великий четвер не можна брати в борг, а також давати грошей — вважається, що якщо людина дала в борг, то фінансове благополуччя покине її.
  • Дівчатам потрібно підрізати в цей день волосся, хоча б на 1-2 см від загальної довжини. Цим вона відріже свої гріхи.
  • Якщо в Чистий четвер затіяти ремонт в квартирі, то це позначиться на фінансовому благополуччі. Головне, вчасно встигнути закінчити розпочате.
  • Прикмета на гроші — необхідно 3 рази за день перерахувати всю готівку в будинку. Цей обряд не дасть піти з дому тим грошам, які вже є, а також приверне новий капітал.
  • Є прикмета, яка дозволяє позбутися від невезіння. Якщо зайти на світанку чистого четверга в річку по пояс, то можна змити всю невдачу.
  • На щасливе заміжжя — дозволить знайти своє справжнє кохання. Для цього потрібно вмитися водою вранці і витертися чистим рушником. Коли дівчина йде до церкви на службу, вона повинна віддати рушник убогій біля храму.
  • На народження дитини — в Чистий четвер потрібно вибрати стигле і соковите яблуко. Помити його святою водою. З'їсти плід дозволяється тільки в Великдень. Після цього Бог пошле довгоочікуваного малюка.

Джерело