22 березня — 40 святих (Сороки): історія, традиції та прикмети свята

В цей день заведено запрошувати в будинок близьких людей: чим їх більше буде, тим краще.

Всенародне свято "Сорок святих" щорічно заведено відзначати в березні 22 числа. У православному календарі 22 березня є «Днем сорока мучеників», коли церква вшановує пам'ять 40 невинно убієнних мучеників Севастійських, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

У розпал зими 320 року, в місті Севастія (суч. Вірменія) квартирував загін з чотирьох десятків римських християнських воїнів. До цього періоду, у вірменському царстві, вже сім років як був підписаний закон про вільне віросповідання, але релігійні забобони часто давали ґрунт для ненависті. І римляни-солдати, постійно піддавалися різним образам і приниженням від свого прямого язичника-воєначальника. Він усіма способами безуспішно примушував своїх підлеглих до зміни віри.

Одного разу, в зимову ніч, їх схопили, роздягнули і поставили на кірку льоду замерзлого озера. Щоб примусити римлян до зречення від Христа, на березі розтопили баню. І будь-який з них, хто б прилюдно зрадив віру, міг тут же скористатися нею. Але солдати витримували випробування стійко, і ніхто не зрікався. Під самий світанок, один з них не витримав і побіг до тепла, але впав замертво.

Коли над страждальниками почала розгоратися зоря, з нізвідки на них полилося яскраве благодатне світло. Це диво настільки шокувало одного конвоїра, що і він роздягнувся і встав до лав катованих. Це ще більше розлютило воєначальника, і він велів перебити їм колінні чашечки і спалити, кинувши останки в воду. Через три дні, місцевому єпископу уві сні привиділися душі убієнних, і розповіли про те, що трапилося. Він особисто відвідав місце їх страти і провів заупокійну літургію.

Традиції та обряди

У "День сорока мучеників" прийнято молиться про успішне закінчення близькими ратної служби.

22 березня після зимівлі на рідні місця поверталося десятки видів птахів. Господинями випікалися покриті медовою скоринкою хлібні фігурки у вигляді птахів. Частування роздавалися дітям, щоб ті просили про якнайшвидший прихід тепла.

Якщо в цей день з ранку були заморозки, то починалися «Сороки» (з наголосом на останній склад)- сорок холодних морозних весняних днів.

Щоб зберегти посіви, в народі було заведено спікати хлібні кульки і щодня кидати по одній за поріг.

У цей день заборонено полювати і рибалити, інакше 40 днів потім можна не чекати здобичі.

Прикмети

  • Почути в цей день грім — весь рік, що залишився буде холоднішим звичайного;
  • Сойки кружляють над лісом і не сідають — скоро прийде тепло;
  • У ніч з 22 на 23 березня не видно зірок — всю зиму простоять тріскучі морози і хуртовини.

Джерело