29 червня – Тихон Тихий: історія, традиції та прикмети свята

Не можна сьогодні сіяти та садити рослини — усе посаджене не виросте або дасть поганий урожай.

Більшість свят на Русі збереглися з язичницьких часів. Ніякі з них не є випадковими, а несуть в собі конкретне наповнення і ставлення наших предків до різних природних явищ, інформує Ukr.Media.

Одним з таких є всенародне свято Тихон Тихий. Воно святкується щорічно 29 червня. Православна церква в цей день вшановує пам'ять Святителя Тихона, в служінні єпископа Амафунтського.

Прізвисько Тихий в народі свято отримало за те, що в цю пору зазвичай замовкають птиці, а сонце уповільнює свій хід по небосхилу (через століття цей факт підтвердили і вчені — в цей час швидкість обертання Землі по орбіті, дійсно зменшується).

Історична довідка

Святий Тихон народився в 4 ст. н. е. на острові Кіпр в селищі Амафунт. Батьки Тихона були благочестивими християнами: вони навчили хлопчика грамоті, завдяки чому він з дитинства зміг прочитати безліч релігійних книг.

Начитаність допомогла Тихону стати кліром, а пізніше і церковним читцем.

Коли хлопчик підріс, на нього звернув увагу місцевий єпископ, і Тихона звели в сан диякона. Через 10 років він зайняв і єпископське крісло.

Святий Тихон активно проповідував і намагався винищити процвітаюче в той час на Кіпрі язичництво. Двері його будинку і приходу були відкриті будь-якому стражденному, що потребував їжі, розради і притулку.

Авторитет Святителя зростав, як росла і паства його приходу. Під заступництвом Святого на Кіпрі побудували безліч церков і монастирів. Він активно подорожував і проповідував не тільки на Кіпрі, але і в Греції, Візантії та Палестині. Святий Тихон мирно помер від старості в 425 році н. е. на 92 році життя.

Традиції та обряди

Святому Тихону заведено молитися під час тривоги і скорботи на душі, для заспокоєння зубного болю.

У цю пору на Русі закінчувалися польові посівні роботи.

На Тихона Тихого всі поля удобрювалися гноєм. Також в селах було прийнято "усім світом" виконувати для односельців складну і трудомістку роботу (така праця називалася толокою).

Зазвичай це було або будівництво хат для молодих сімей або погорільців, риття колодязів, або прокладка (утрамбовування) доріг.

Закінчення робіт зустрічали святковим застіллям і сільськими гуляннями.

Молодь в цей час була надана сама собі. Вона влаштовувала різні ігрища і змагання, співала пісні, водила хороводи, купалася в річках і озерах аж до ранку. За що 29 червня, ще прозвали «Оглядинами». Це був один з "офіційних" днів, коли не заборонялося, а навпаки заохочувалося створювати нові сім'ї.

Прикмети

  • У небі після дощу веселка не кольорова, а блякла — довгий час буде стояти суха погода;
  • З ранку дощ мрячить — три дні мрячити буде;
  • Папороть до полудня листя звернула — чекайте спекотної і безхмарної погоди;
  • У ніч на 29 червня зірки яскраво мерехтять — весь тиждень буде теплим і сонячним;
  • У кульбаби або гвоздики віночки закриті — чекайте швидкої негоди;
  • Дятел голосно в лісі стукає і не вгамовується — серпень буде дощовим, а осінь холодною і ранньою;
  • Риба в річці вдень з води вистрибує — до швидкої грози;
  • Вода вранці в колодязі каламутна і тванню пахне — наступні дні будуть з грозою і зливами.

Джерело