Без ТЕС та ТЕЦ: чи буде Україна зі світлом?

Без ТЕС та ТЕЦ: чи буде Україна зі світлом?

Фото: пресслужба ДСНС Ліквідація наслідків ворожого влучання на Трипільській ТЕС

Ситуація з електроенергією в Україні вже критична, тому українців закликають до економії споживання щодня з 19:00 до 22:00.

Російська армія продовжує серію масованих ударів по енергетиці України. Причому цього разу ворог робить акцент на теплові електростанції, централі та гідроелектростанції. Саме їх відновлення займає дуже багато часу – від декількох місяців до років. До чого варто готуватися українцям в разі повного знищення теплової генерації – далі в сюжеті.

Як влаштована енергосистема України

Енергосистема України – це розгалужена структура, яка не має конкретного центру. Підприємства з генерування віддають електроенергію в загальну мережу, з якої напруга дістається до кінцевого споживача. Локальні мережі поєднані між собою через спеціалізовані підстанції.

Більшість потужностей з генерації знаходяться в державній власності, зокрема, гідро- та атомні електростанції, частка ТЕС та ТЕЦ. Водночас, є кількість ТЕС, ТЕЦ, вітрових та сонячних станцій у приватній власності.

Основним органом управління в секторі електроенергетики є Національна енергетична компанія Укренерго. Розподіл електричного ресурсу до кінцевих споживачів виконується 32 операторами систем.

До повномасштабного вторгнення понад половину генерації припадало на АЕС, до 7% — на гідроелектростанції (ГЕС) та гідроакумулюючі електростанції (ГАЕС). Об’єкти генерації ТЕС (теплоелектростанції, що виробляють електроенергію) та ТЕЦ (теплоелектроцентралі, можуть одночасно генерувати світло і тепло) виробляли близько третини електроенергії.

Ситуація зараз

Щодо теплових електростанцій, то в Україні ними володіють три компанії: близько 80% контролювала група ДТЕК Ріната Ахметова, на другому місці була державна Центренерго і найменше виробляла компанія Донбасенерго Максима Єфімова та Едуарда Бондаренка, повідомляє Українська правда.

Після останнього обстрілу Трипільської ТЕС Центренерго втратила усі 100% генерації, бо ще влітку 2022 року була окупована її Вуглегірська ТЕС, а 22 березня 2024 року ворог знищив Зміївську ТЕС на Харківщині.

Таким чином, усі три ТЕС, що були у власності Центренерго, знищені або захоплені.

Донбасенерго мала дві теплові електростанції. Старобешівська ТЕС ще з 2015 року перебуває в окупації «ДНР», а Слов’янська ТЕС знаходиться поруч з лінією фронту і систематично обстрілюється росіянами.

Небагато залишилося теплової генерації і у ДТЕК. Ще до вторгнення була окупована Зуївська ТЕС, а після – Запорізька та Луганська ТЕС. Інші об’єкти постійно підпадають під російські удари. Загалом близько 80% потужностей компанії також пошкоджено або зруйновано. Але під час ранкового обстрілу 11 квітня знову серйозно постраждали ще дві електростанції.

Таким чином, як зазначає Укрправда, від теплової генерації залишилось менше 20%, ніж було доступно до 22 березня 2024.

Знищення ТЕС: яка є альтернатива?

Росіяни вирішили вивести з роботи теплові та гідроелектростанції України, так як вони виконують роль маневрових. Тобто саме ці генерації можуть швидко збільшувати виробництво електроенергії вранці та ввечері, коли стрімко росте споживання. А енергосистема може безперебійно працювати за умови балансу: споживання дорівнює виробництву.

Експерти називають різні цифри щодо атак по тепловій генерації для її тотального знищення: від двох до десяти масованих ударів. Тому в разі повної ліквідації ТЕЦ та ТЕС в Україні функціонуватиме лише базова генерація, тобто атомні станції, а також сонячні та вітрові. Частина споживання буде покриватися завдяки імпорту та аварійній допомозі.

Загалом можна сказати, що АЕС в Україні є таким стабільним островом виробництва електроенергії, але при втраті теплових електростанцій українцям гарантовано слід очікувати віялові відключення як мінімум вже в липні-серпні і взимку.

«Дійсно, влітку виникнуть питання, тому що паливо на АЕС треба перевантажувати та виводити енергоблоки в ремонт. Поки зарано говорити про введення графіків відключення у піки споживання, але все можливо. Тому треба заощаджувати електроенергію та допомагати енергетикам, щоб більш-менш спокійно увійти в опалювальний сезон наступного року», – пояснив ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков в коментарі Главкому.

Зазначимо, що експерти не беруться точно оцінити масштаби відключень світла з об’єктивних причин.

Чому поки є світло?

Насправді ситуація з електроенергією в країні вже критична, але масштабних відключень дозволяє уникнути низка чинників:

  • Аварійні відключення у Харкові і обмеження для промислових споживачів у Кривому Розі.
  • Імпорт та аварійна допомога з європейської енергосистеми.
  • Нижній пік споживання через погодні умови. Як тільки в країну прийде спека – споживання почне зростати, тому можуть ввести відключення світла. виникнути проблеми.

Водночас гендиректор Yasno Сергій Коваленко вже звернувся до українців і закликав до економії споживання електроенергії щодня у пікові години – з 19:00 до 22:00.
 

Джерело