Чи небезпечно довго їздити на нейтралці в машинах з «механікою»?

Рух накатом використовується для економії палива. Проте раніше це вважалося небезпечним через низку особливостей карбюраторних автомобілів.

Накотити і не вередувати

До настання електронної епохи автомобілі не мали системами активної корекції траєкторії руху і при їзді накатом підкорялися тільки законами інерції. Часом прямий зв'язок коліс з трансмісією розглядалася як єдиний спосіб збереження стабільності під час екстреного гальмування. Тому інструктори автошкіл або просто досвідчені шофери завжди рекомендували їздити на передачі навіть на рівних ділянках доріг. Процес плавного уповільнення вони теж рекомендували виконувати при включеній ступені, вичавлюючи зчеплення лише перед зупинкою, інформує Ukr.Media.

Справа в тому, що карбюраторні двигуни відрізнялися примхливістю і нерідко глухли при переході на холості оберти. Під час руху накатом це могло закінчитися неприємностями, так як вакуумний підсилювач переставав працювати і педаль гальма каменела. Інтенсивність гальмування через це різко падала. Недосвідчений водій міг не впоратися з керуванням і потрапити в аварію.Крім того, при розриві механічного зв'язку з двигуном, що завжди відбувається при перекладі ручної коробки на нейтральну швидкість, колеса автомобіля одержували надмірну свободу. Вони оберталися як завгодно, і при екстреному гальмуванні будь-яке з коліс могло заблокуватися на слизькій або на хиткій поверхні, що призводило до втрати керованості. Автомобіль летів з величезною швидкістю. Щоб протистояти таким блокуванням при екстреному гальмуванні, досвідчені люди включали третю передачу, застосовуючи тактику гальмування разом з газом.

Електроніка допомагає накату

З масовим впровадженням електронного уприскування і системи стабілізації ці дві проблеми вдалося перемогти. Двигун вже не глохне на холостих, а система стабілізації і АБС допомагають колесам правильно пригальмовувати при проходженні поворотів. Тому їздити накатом зараз не забороняється і навіть рекомендується екологами. Адже рух на «нейтралці» допомагає економити паливо і знижує шкідливі викиди в атмосферу.

Багато автовиробників навіть імітують режим накату для своїх автоматичних і роботизованих коробках. Зазвичай він «зашитий» в програмі «ЕКО». При відпущеної педалі газу преселективна коробка розмикає зчеплення, мотор втрачає прямий зв'язок з провідними колесами. Стрілка тахометра падає на 800 обертів, в результаті машина розмірено котиться вперед. Стверджується, що такі прогони економлять 3-5% палива залежно від інтенсивності використання накату. Електроніка контролює процес обертання коліс і в разі необхідності коректує траєкторію автомобіля.

Однак тут необхідно пам'ятати, що в спортивних машинах з повнопривідною трансмісією і з активними спортивними диференціалами на задній осі рух накатом допускається лише як тимчасовий засіб економії. Використовувати його для спортивної їзди не можна. Активні диференціали, розподіляють тягу між правим і лівим задніми колесами, працюють тільки при включеній передачі. На межі зчіпних властивостей гуми тяга на провідній осі обов'язкова. І якщо хтось надумає під час дріфту вибити передачу в нейтраль і заломити відв'язав розворот з метою економії палива, то буде неправий. Автомобіль просто викине на узбіччя і далі в кювет.

Тому спортивний стиль водіння не любить накату. Йому потрібен постійний газ. А ось при розміреному русі без пригод накат цілком доречний.

Джерело