Чому автомобіль трясе на рівній дорозі при гальмуванні

Уміння зупинити машину — теж мистецтво.

У затяжних і уповільнених пробках настрій і без того не найоптимістичніший, а струс при кожній зупинці машини тільки підливає мастило у вогонь, посилюючи дискомфорт пасажирам. Адже під колесами немає ні купин, ні ям, так чому ж трясе на рівній дорозі?

Перша причина — фізика, а друга — недосвідченість водія, інформує Ukr.Media.

Нахил "носом" походить від того, що центр мас машини розташований вище коліс, і при їх блокуванні на нього впливає сила інерції. Щоб знизити можливість ковзання, передні гальма спрацьовують раніше задніх, і в цей момент фронтальна вісь машини значно навантажується, а задня, навпаки, розвантажується. В результаті відбувається деформація підвіски, і машина "клює носом", приймаючи удар передніми колесами.

Наскільки сильно автомобіль при цьому трусне, залежить не тільки від величини сил що впливають на неї, маси автомобіля і рівня розташування центру мас, але і від демпфуючих характеристик підвіски. Крім того, на це впливає тип приводу — передній, задній або повний, а також різниця в моментах спрацьовування передніх і задніх гальм.

Не секрет, що найчастіше "клювок" передньою частиною машини відбувається під час екстреного гальмування. Для пасажирів він відгукується не найприємнішим відчуттям, схожим на смачний стусан.

Звичайно, ситуації на дорозі бувають непередбачувані, і різко гальмувати часом змушений кожен водій. Однак в більшості випадків цього можна уникнути, якщо завбачливо планувати зупинку і поводитися із заповітною педаллю, як з жінкою — ніжно і ласкаво.

Для максимально комфортного уповільнення необхідно завчасно скинути газ і поступово пригальмовувати до пішохідної швидкості, а з пішохідної швидкості плавно довести авто до стану повного спокою. Гальмівне зусилля слід знижувати м'яко і акуратно. Початківцям водіям таке може здатися вищим пілотажем, але навчитися цьому насправді неважко.

До речі, щоб не пошкодити підвіску при форсуванні купин і лежачих поліцейських, досвідчені автолюбителі "клювок" носом використовують раціонально. Оскільки від сильного удару об перешкоду застопореним колесом великий шанс пошкодити ходову частину, педаль гальма в момент подолання нерівності рекомендується відпускати. На під'їзді до купини слід пригальмувати, навантаживши передню підвіску, щоб машина нахилилася вперед, а потім відпустити педаль. Фронтальну частину злегка підкине вгору, і автомобіль як би сам "перестрибне" через перешкоду. Удар при цьому буде значно м'якіший.

Джерело