Чому стародавні атмосферні мотори краще турбованих малооб’ємних двигунів

До чого призведе гонитва за економією.

Більшість водіїв цураються моторів з великим робочим об'ємом. Стародавній «атмосферник» ненажерливий, а зараз, при дорогому паливі, мало хто хоче переплачувати за пальне. Але, можливо, і даремно. Ми розповімо, вам, чому не все так однозначно, інформує Ukr.Media.

І почнемо ми з головного. З того, що тяга в атмосферних моторів з великим робочим об'ємом відмінна вже з самих низів. Це забезпечує хорошу еластичність і позбавляє від потреби переходити на знижену передачу при обгонах. Та й на розгоні такий движок дасть фору сучасному "надувному" агрегату, адже у турбованих двигунів є так званий ефект турбоями.

Великі мотори створювалися на століття, а турбодвигунам судилося бути одноразовими.

Він провалюється в зоні низьких оборотів, коли при натисканні на педаль газу відчувається характерне зміщення, а потім йде різкий перехід в зону включення турбіни. Зараз інженери навчилися згладжувати ефект турбоями, але все одно продуктивність «равлика» залежить від безлічі факторів. Скажімо, від якості палива і температури навколишнього середовища. Чим спекотніше на вулиці, тим чіткіше проявляється ефект турбоями.

Надійність

Турбований малооб'ємний двигун, як правило, дуже навантажений. До того ж вимогливий до якості мастила і справності системи охолодження. Якщо обсяг масляного картера невеликий, а радіатори охолодження забилися брудом, мастило в такому моторі весь час буде гарячим. Як наслідок — воно швидко окислюється, дає нерозчинний осад і все це призводить до дорогого ремонту агрегату. Не будемо забувати й про те, що турбовані двигуни частенько їдять мастило. Нарешті, в них закладений малий ресурс (150 000-200 000 км) і часом вони не ремонтопридатні.

«Атмосферник» виходжує без капітального ремонту до 500 000 км, так і у випадку серйозного ламання його можна відремонтувати, а не викинути на смітник. Причому, ремонт обійдеться куди дешевше, ніж покупка контрактного "надувного" мотора.

Економія палива

Так, потужний «атмосферник» може економити паливо. Почнемо з того, що в таких двигунах є функція відключення циліндрів. Якщо навантаження на двигуні немає, половина циліндрів не працює. Тому витрата палива виходить помірна.

Ну, а якщо причепити до машини важкий причіп або завантажити під зав'язку? У порівнянні з малооб'ємним турбованим мотором, «атмосферник» все одно буде вимагати менше пального. Річ у тім, що у багатолітрового двигуна крутний момент більше, та доступний в широкому діапазоні оборотів. Тобто не треба його «крутити» і заганяти стрілку тахометра вгору. Досить 2000 об/хв. Звідси й економія.

Джерело