Франція гальмує план ЄС щодо постачання боєприпасів Україні — ЗМІ

Франція гальмує план ЄС щодо постачання боєприпасів Україні - ЗМІ

Фото: ZeroTwoZero Греція та Кіпр підтримали пропозицію Франції

Париж висунув вимогу, щоб ці боєприпаси виготовлялися лише всередині Євросоюзу, повідомляють джерела The Telegraph.

Франція гальмує плани Євросоюзу щодо поповнення запасів артилерійських снарядів для України своєю вимогою: боєприпаси мають вироблятися усередині блоку. Про це повідомляє The Telegraph із посиланням на європейські джерела.

ЗМІ зазначає, що Париж хоче отримати гарантії того, що угода про спільну закупівлю озброєнь вартістю два мільярди євро піде на користь лише фірмам, які базуються в ЄС.

Ця вимога прозвучала під час переговорів про нову схему під керівництвом Брюсселя щодо закупівлі одного мільйона 155-міліметрових артилерійських снарядів для посилення постачання до Києва та поповнення виснажених національних арсеналів.

У Парижі вважають, що лише оборонні компанії, які базуються в ЄС, повинні мати доступ до нових прибуткових контрактів.

Водночас критики таких вимог попереджають, що це може уповільнити підтримку України, оскільки виробничі потужності можуть бути легко доступними за межами ЄС. Зокрема, багато країн-членів ЄС висловили думки, «відмінні від французької».

«Париж явно віддає перевагу витратам ЄС на власну промисловість, а не на підтримку України», — додало джерело.

Досі країни ЄС надали Україні лише 350 тисяч 155-міліметрових артилерійських снарядів, яких Київ потребує більше для утримання лінії оборони та початку очікуваного весняного контрнаступу.

Брюссель нині відшкодував своїм країнам-членам 450 мільйонів євро за цю допомогу, за оцінною вартістю 1285 євро за снаряд.

За даними західної розвідки, ЗСУ щодня випускають приблизно шість тисяч артилерійських снарядів, тоді як Росія — 20 тисяч на день — стільки ж виробляють європейські оборонні компанії щомісяця.

Україна підтримала плани ЄС спільно закупити один мільйон снарядів. Міністр оборони України Олексій Резніков минулого тижня попередив, що цього буде замало для боротьби з російським вторгненням. Він також заявив, що Україні потрібно щонайменше 100 тисяч 155-міліметрових снарядів щомісяця, аби зменшити дефіцит на полі бою.

Британія та інші союзники НАТО, які не є членами ЄС, приватно висловлювали занепокоєння, що централізовані закупівлі озброєнь Брюсселем можуть створити бюрократичні бар’єри в Альянсі та загрожувати оперативній сумісності.

Подібні побоювання були висловлені під час переговорів ЄС щодо спільних закупівель, але Франція відмовилася відступити на тій підставі, що вона прагне більшої «стратегічної автономії» для ЄС, повідомили джерела.

Греція та Кіпр, за словами джерела, підтримали пропозицію Франції не допускати до участі у схемі закупівель компанії з країн, які не є членами ЄС, щоб не допустити турецькі фірми до участі у тендерах на отримання контрактів.

Норвегія може стати єдиною країною, яка не входить до ЄС, якій дозволено виробляти боєприпаси для цієї схеми, оскільки вона є членом Європейського оборонного агентства, яке координуватиме закупівлі.

Остаточна угода має бути підписана пізніше цього місяця на саміті у Брюсселі.

Як повідомлялося, Франція розглядає передачу Україні винищувачів Mirage.

Крім того, президент США Джо Байден обговорив із Макроном допомогу Україні.

Джерело