Харитини – перші полотна 18 жовтня: історія, традиції та прикмети свята

З цієї дати жінки сідали за ткацькі стани, щоб на Харитину виткати перше полотно.

18 жовтня 2019 року (дата за старим стилем — 5 жовтня) християни вшановують святу мученицю Харитину. У цей день дівчата і жінки починають ткати полотна, тому в народі це свято і назвали Харитини — перші полотна, інформує Ukr.Media.

Сирітка Харитина була взята на виховання якимсь Клавдієм Птолемеєм з міста Понте. Невдовзі вона прийняла християнство. Клавдій збудував для неї хату, де дівчина поселилася і стала вести доброчесний спосіб життя.

Одного разу Харитина була оклеветана язичниками і, захищаючись у суді, піддалася безлічі тортур і катувань: їй посипали голову розжареним вугіллям, обливали кислотою, ламали кістки. Але попри це, дівчина не відреклася від своєї віри, а продовжувала стійко молитися. Тоді, прив'язавши до її тіла камінь, кати кинули Харитину в море. Вищі сили врятували її, і вона вийшла з морської безодні. Вирішивши показати, що на все воля Господа Бога, вона з'явилася до городничого. Однак він оголосив її чаклункою і звелів слугам поглумитися над нею. Опинившись в оточенні чоловіків, вона закинула руки до неба, і Господь прийняв її душу, а бездиханне тіло залишилося на землі. Городничий розпорядився позбавитися від тіла, але через три дні воно прибилося до берега, де було виявлено її вихователем Клавдієм. Він забрав його і віддав землі.

Традиції та обряди

У цей день дівчата починають вечорниці — досвітки, під час яких займаються шиттям, в'язанням, вишивкою, а чоловіки виготовляють валянки.

Першу нитку, яка виходить в результаті пряжі вовни, одягають дітям на ліву руку. Вважається, що вона володіє певною силою від пристріту. Сила така велика, що цю нитку не треба заговорювати.

Жіноча половина починає з'їжджати на прялках з гори. Згідно з повір'ям, довжина шляху показує висоту льону, який незабаром вродить. Однак якщо жінка падає з прядки, то це віщує нещастя — вона помре до наступної осені.

Вважається, що якщо кужіль розпочато, то його не можна залишати на ніч, а тим більше без спеціальної змови. Якщо не провести обряд, то в будинку оселиться нечиста сила.

Прикмети

  • Якщо в цей день кружляють птахи, а хмари йдуть не за вітром, то скоро випаде сніг.
  • Якщо на Харитину немає вітру, значить, бути холодній погоді.
  • Якщо туман зникне після сходу сонця або чути тріск дерев, то погода буде доброю.
  • Якщо на березі залишилося листя або птахи полетіли на південь, то зима буде суворою.
  • Якщо випав сніг, значить, вродить жито. А якщо не пішов, то й зими не видно.

Джерело