Хто буде отримувати «листи щастя» за порушення ПДР: нововведення

Тепер власник авто не буде нести відповідальність за порушення, вчинені іншою людиною.

Кабмін вніс важливу зміну в процедуру того, як і кому будуть приходити «листи щастя». Тепер власник авто не буде нести відповідальність за порушення, вчинені іншою людиною, якщо той буде внесений в Держреєстр транспортних засобів як належний користувач цього транспортного засобу. Однак є нюанси, інформує Ukr.Media.

На думку юристів, це лише збільшує плутанину в системі накладення штрафів. Більше того — створює можливість купувати штрафні бали у «козлів відпущення».

Дозволили додати водія, але тільки одного

Нововведення від Кабміну полягає в тому, що з'являється поняття «належний користувач». Це людина, яка на законних підставах користується транспортним засобом, який йому не належить». І тут є нюанс — дані стосовно другого водія повинні бути внесені в Держреєстр транспортних засобів (це робиться в Сервісному центрі МВС), але законодавці вирішили, що така людина може бути тільки одна.

«Внесення до Реєстру відомостей одночасно про декілька належних користувачів щодо одного транспортного засобу не допускається », — говорить нам пункт 8 постанови Кабміну.

Якщо власник авто хоче зробити іншу людину довіреним ористувачем, попередній з Реєстру видаляється. У юристів відразу ж виникає маса питань. «А якщо це не користування, а управління? А якщо автомобілем користується кілька членів сім'ї? Жереб що кидати?», — говорить експерт по правовому забезпеченню безпеки дорожнього руху Володимир Караваєв.

Навіщо так зробили і що це означає насправді

Як пояснив автоюрист Вадим Володарський, так законодавці спробували обійти конституційну норму, яка забороняє залучати до відповідальності, не встановивши конкретного порушника. Але вийшло, як кажуть, «не дуже», і водії все одно зможуть масово оскаржити штрафи через суд.

По-перше, передавати управління зможе будь-хто. Мова йде про те, що можна додати тієї людини, кому теоретично будуть надходити «листи щастя». Тобто, обмежень на передачу управління як такі не вводиться.

По-друге. Наслідків від цього все одно ніяких не буде. Тому що конституційні рішення про неприпустимість залучення до відповідальності не того, хто керував, залишаються. Тобто, рішення Конституційного суду залишається і можливість оскарження таких постанов теж залишається.

Як діяти людям, якщо автомобілем користуються кілька членів сім'ї? Так, по суті справи, тут все одно. Питання буде в тому, щоб потім оскаржити ці постанови в судовому порядку на підставі рішення Конституційного суду від 22 грудня 2010 року.

Є лазівки для зловживань

Також, обговорюючи нововведення, автомобілісти припустили, що ця постанова дає можливість для недобросовісних водіїв перетворити свого належного користувача в якийсь «громовідвід», за потреби перекладаючи відповідальність на нього. Для цього знадобиться лише як-небудь соціально неблагополучна людина з водійськими правами, готова за винагороду отримувати на своє ім'я штрафи.

Автоюристи такий хід не виключають, правда, кажуть вони, він занадто складний, щоб стати масовим.

«Теоретично це можливо. Але метушні з внесенням цього належного користувача буде стільки, що це мало для кого матиме сенс», — пояснив Вадим Володарський.

Джерело