Психологічна травма може проявлятися на різних рівнях фото з відкритих джерел
Психотерапевтка: «Здорова психіка – не та, що «як у всіх», а та, що знає свої межі»
Психологічна травма може проявлятися через тривожність, проблеми зі сном, нав’язливі спогади або навіть фізичні симптоми. Про це в інтерв’ю «Главкому» розповіла психотерапевтка, викладачка університету імені Бориса Грінченка Анна Собчак.
«На емоційному рівні – відчуттям постійної тривоги, дратівливістю та / або гнівом, соромом, провиною», – пояснила експертка.
На когнітивному рівні, за її словами, людина може стикатися з нав’язливими спогадами – флешбеками, проблемами з пам’яттю чи концентрацією. А фізичний рівень реагує через порушення сну, апетиту, а також через соматичні симптоми – наприклад, головний біль або прискорене серцебиття.
Серед тих, хто має найвищі ризики розвитку психологічної травми, фахівчиня виділяє кілька груп. Це діти до шести років – їхня психіка ще не має зрілих механізмів захисту. Також у зоні ризику – люди з попередніми травмами або психічними розладами, ті, хто не має соціальної підтримки: одинаки, жертви насильства, емігранти. Також ті, хто перебуває в умовах хронічного стресу – на війні або в ситуаціях домашнього насильства.
Анна Собчак наголошує, що повністю «стерти» травму з життя неможливо. За її словами, вона залишає відбиток у психіці, тілі, у стосунках і у способі бачити себе та світ.
«Ні. Травма – це відбиток, який вона залишає в психіці, тілі, стосунках і у способі бачити себе та світ. І цей відбиток – назавжди», – пояснює психотерапевтка.
Інша метафора, якою вона користується у своїй роботі, – зарубка на дереві. Її неможливо стерти, але можна наростити нову кору або нові гілки, які змінять загальний вигляд дерева.
Також Собчак зазначає, що в сучасному суспільстві сформувалася тенденція до гіперфокусу на власному «я» – на особистих емоціях, переживаннях і межах. На її думку, це призводить до певного викривлення уявлень про «нормальність».
Раніше «Главком» повідомляв, як батькам говорити з дітьми в часи війни, аби вони не отримали серйозної психічної травми.
Читайте також:
Психологія війни. Як рятуватися від депресії Психологія людини під час війни Що відбувається із психічним здоров’ям українців? Оприлюднено тривожні дані
Джерело
Залиште відповідь