Коли та навіщо потрібно змащувати трапецію склоочисників

Коли та навіщо це робити.

Щоб скло вашого автомобіля залишалося чистим і прозорим, недостатньо планово змінювати склоочисники та проводити очищення лобового скла. Потрібно також обслуговувати привід склоочисника, який називається трапецією. Розповідаємо, як, коли та навіщо це робити, інформує Ukr.Media.

Трапеція склоочисника є системою тяг і важелів, а також моторчиком, які забезпечують зворотно-поступальні рухи щіток на вітровому склі або склі багажних дверей. На відносно нових автомобілях даний механізм фактично не потребує технічного обслуговування. Однак якщо йдеться про вікову машину, сервіс трапеції склоочисника стає нагальною необхідністю.

Річ у тім, що з часом в осях трапеції виробляється заводське мастило, пластикові, а також сталеві деталі починають зношуватися і "люфтіти". Також трапеція може вийти з ладу в результаті механічного пошкодження, наприклад, якщо взимку ви регулярно використовували склоочисники замість щіток, лінуючись струшувати масив снігу зі скла перед поїздкою.

Запідозрити проблему завжди можна по ослабленню тиску у системі — двірники починають не справлятися з потоком води чи рясним снігом. Ще один сигнал — шум під час роботи механізму. Буває також утруднений зворотний хід склоочисника — щітка або обидві щітки починають переміщатися по склу з видимим утрудненням. А в найзапущеніших випадках щітки може навіть заклинити в невідповідний момент. Зрозуміло, що через це не виключено як мінімум погіршення огляду, і як максимум — аварійна ситуація.

Щоб вирішити проблему, найчастіше проводиться установка нової деталі. Однак на ряді моделей можна обмежитись придбанням ремкомплекту трапеції та заміною її окремих елементів. Якщо ж у заміні трапеції не потрібні, все одно слід провести її ревізію при огріхах у роботі механізму очищення. Для цього трапецію доведеться демонтувати та змастити її робочі елементи. Важливий момент — перед обробкою необхідно буде також очистити механізм від старого мастила. На сервісі, як і в гаражі, для цього найчастіше використовують уайт-спірит.

Після очищення наноситься нове мастило. Місце посадки повідців на вісь трапеції обробляється графітовим мастилом. Деякі власники використовують також відоме ще з радянських часів мастило ШРБ-4, що має хорошу водостійкість. Підійдуть також різні синтетичні мастила (Huskey HTL-500, Total Altis SH2, Ravenol Arctic Green Grease AGG2 та інші). А ось популярний літол використовувати не рекомендується, оскільки він втрачає свої властивості за низьких температур.

Додамо, що характерний скрип під час роботи склоочисників може провокувати не трапеція, а й самі щітки — наприклад, за зиму вони могли банально зноситися. Ще одна причина — бруд, який накопичився на гумових елементах. Цю проблему можна вирішити, очистивши гумові леза склоочисників рушником із мікрофібри. Для кращого ефекту можна використовувати мильний розчин. Після цієї процедури має сенс обробити "двірники" силіконовим мастилом, після чого еластичність гумових "лез" покращиться, і вони стануть щільніше прилягати до скла і краще очищати його від води та бруду. Ну і, зрозуміло, ще радикальнішим варіантом буде заміна щіток на нові.

Джерело