Короткий візит. Що МАГАТЕ виявило на Запорізькій АЕС

Короткий візит. Що МАГАТЕ виявило на Запорізькій АЕС

Члени Міжнародної агенції з атомної енергії на Запорізькій АЕС в Енергодарі

Нині під окупацією Росії перебуває найбільший у Європі об’єкт атомної енергетики — Запорожська АЕС.

Напередодні голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав окуповану російською армією Запорізьку атомну електростанцію. Мета його поїздки – зниження ризику великої ядерної аварії.

Це другий візит Гроссі на Запорізьку АЕС після вторгнення військ Москви до України у лютому 2022 року.

«Станцію більше неможливо захистити»

Зокрема, 29 березня, Гроссі здійснив дуже короткий візит до Запорізької атомної електростанції та провів ротацію спостерігачів агентства, що там постійно перебувають.

«Другий з початку повномасштабної війни Росії проти України візит керівника МАГАТЕ на найбільшу у нас і в усій Європі атомну станцію тривав кілька годин. Рафаель Гроссі повернувся на підконтрольну Україні територію разом із експертами постійної місії агентства, які перебували на ЗАЕС до сьогоднішньої ротації. Слідкувати за ситуацією на станції продовжать інші представники МАГАТЕ», — йдеться у повідомленні Енергоатому.

МАГАТЕ повідомило, що Гроссі перетнув лінію фронту, щоб відвідати Запорізьку АЕС для оцінки її ядерної безпеки та захисту. Він підтвердив необхідність захисту станції.

Після візиту на ЗАЕС глава МАГАТЕ заявив, що кількість військ у районі тимчасово окупованої станції значно збільшилася, тому наразі її неможливо захистити.

Як повідомив Гроссі, ситуація на атомній станції продовжує залишатися нестабільною.

«Очевидно, що військова активність у всьому регіоні зростає. Тому станція не може бути захищена», – заявив Гроссі.

Чому голова МАГАТЕ у гостях?

За даними агентства, другий візит Гроссі до Запоріжжя в основному спрямований на те, щоб «з перших уст оцінити серйозність ситуації з ядерною безпекою та безпекою на об’єкті».

Група експертів МАГАТЕ знаходиться на атомній електростанції з вересня 2022 року, але Гроссі зазначив, що ситуація «як і раніше нестабільна».

Він наполягає на укладенні угоди про безпеку між Україною та Росією для захисту об’єкту.

Зустріч із Зеленським

Перед візитом Гроссі зустрівся із Володимиром Зеленським. Президент України заявив, що неможливо відновити безпеку на АЕС, доки вона залишається під контролем Росії.

«Без негайного виведення російських військ та персоналу із Запорізької АЕС та прилеглої території будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал», — сказав Зеленський Гроссі.

Для забезпечення основних функцій ядерної безпеки та захисту станції необхідне надійне електропостачання. Однак під час війни на станції періодично траплялися перебої з подачею електроенергії, що викликало тривогу у МАГАТЕ та міжнародному співтоваристві.

В інтерв’ю в Дніпрі Гроссі сказав, що його спроба укласти угоду щодо захисту атомної станції все ще жива. Він наголосив, що коригує пропозиції для пошуку прориву.

Джерело