Морська блокада Росії: чи був прорив

Морська блокада Росії: чи був прорив

Судно TQ Samsunhe — останнє судно, яке вийшло з українського порту після виходу Росії з зернової угоди

Чи справді був «прорив блокади росіян у Чорному морі ізраїльським кораблем», про який 31 липня повідомили ЗМІ.

Напередодні низка українських і деякі іноземні ЗМІ повідомили, що «ізраїльський корабель першим прорвав зернову блокаду» Росії в Чорному морі. Сьогодні виявилось, що ця інформація не відповідає дійсності: просто ЗМІ повелись на одне повідомлення в Twitter і морські порти України досі залишаються заблокованими.

Звідки з’явились новини

Перша згадка про те, що в ніч на 30 липня три іноземні кораблі пройшли турецькі протоки з увімкненими транспондерами, не приховуючи курсу в Україну, з’явилося у Twitter Markus Jonsson mastodon.world/@auonsson.

Далі це повідомлення підхопив OSINT-аналітик Маркус Джонсон і став слідкувати за рухом цих суден. Пізніше українські ЗМІ вже з посиланням на Джонсона почали заявляти, що начебто в Чорному морі «прорвана морська блокада».

Зокрема, сайт Мілітарний написав, що три цивільні судна – AMS 1, Sahin 2 та Yilmaz Kaptan – у ніч на 30 липня пройшли чорноморські протоки і попрямували в Україну. За версією видання, ізраїльське судно AMS1, «наплювавши на російські погрози» стало на якір в одному з українських зернових портів у дельті Дунаю.

Видання Forbes в свою чергу також зазначило, що «блокада Росії прорвана» і судна рухались з ввімкнутими радіотранспондерами, зробивши своє місцеперебування та курс видимими для всіх. За суднами начебто слідкувала група літаків НАТО.

Що не так з цими повідомленнями

Керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень і головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко швидко прокоментував цю інформацію: «Мене питають, чому я не пишу про такі епічні події? Перша реакція відповідальної людини – «не нашкодь». Друга реакція – перевір весь контекст».

За його словами, говорити про «прорив морської блокади» мінімум некоректно, бо цей термін більше стосується портів Одеської області, бо там був «зерновий коридор», якого поки ще немає. А кораблі йшли до дунайських портів і відповідно це визначення не дуже доречне.

«Блокада – це коли військові кораблі заважають проходу суден, тобто вимагають зупинитися, повернути, проводять огляди тощо. Наскільки мені відомо, поки все обмежилося попередженнями по рації дуже поганою англійською. І повідомленнями про замінування. І всі зрозуміли, що моряків хочуть «взяти на слабо», – написав Клименко.

Експерт додав, що у вказаному районі наразі не лише ці три судна. Станом на вечір 31 липня на якірній стоянці на півдні й південному заході від острова Зміїний (переважно у водах Румунії) було щонайменше 16 суден (на карті позначено жовтим маркером), які хочуть потрапити в українські порти на Дунаї.

«Деякі з них прийшли туди досить давно, саме після того, як східні варвари зробили свої варварські заяви. Ще кілька наразі на шляху від Босфору. Вони не вважають себе героями і «проривателями» – це просто нормальні моряки, що роблять свою роботу», – написав Клименко.

Директор російського центру Совэкон Андрій Сизов також підтверджує, що дунайські порти працюють у звичному режимі.

«Три кораблі прорвали російську блокаду в Чорному морі в неділю», увійшовши в Дунай. Вражає, доки не дізнаєшся, що блокади не було. Судна йшли до дунайських терміналів тиждень тому, два тижні, три тижні тому… Одесу, як і раніше, перекрито, а Дунай – ні, на щастя для українського експорту», – написав Сизов у Twitter.

Кому насправді належать кораблі і де вони зараз

Менеджерка з розвитку бізнесу компанії Maxigrain Олена Нероба зазначила, що згаданий у заголовках новин ізраїльський корабель «нічого не проривав» і взагалі немає ніякого відношення до цієї країни.

Насправді, як повідомляють різні сервіси для відстеження суден, корабель AMS 1 ходить під прапором Сьєрра-Леоне, а саме судно, за інформацією Андрія Клименко, належить турецькій компанії Amir Marine Services Co. Скоріше за все AMS 1 помилково назвали ізраїльським, так як 20 липня корабель вийшов з ізраїльського порту Ашдод і попрямував до України.

Морська блокада Росії: чи був прорив

Latifundist.com   

Також Sahin 2 не належить Греції (за даними VesselFinder, воно ходить під прапором Вануату), а Yilmaz Kaptan – Грузії (це судно також ходить під прапором Вануату).

Морська блокада Росії: чи був прорив

Latifundist.com   

Морська блокада Росії: чи був прорив

 Latifundist.com  

Всі вказані кораблі знаходяться в Чорному морі. Як повідомляє видання Latifundist.com з посиланням на Marine Traffic, судна Sahin 2 і Yilmaz Kaptan знаходяться в територіальних водах Румунії, а AMS 1, після покидання територіальних вод Румунії, увійшло в територіальні води України і зараз знаходиться найближче до українського берега порівняно з іншими суднами.

За довідкою про рух AMS 1, до 11:00 1 серпня судно мало прибути в порт Ізмаїл. Проте, згідно з даними системи Marine Traffic, з 15:00 31 липня судно перебуває на якорі в Чорному морі на південний захід від острова Зміїний.

Із траєкторії руху судна можна зрозуміти, що після полудня 31 липня AMS 1 увійшло до територіальних вод України та планувало прямувати до гирла Бистре (через нього торговельні судна заходять в українські дунайські порти). Однак о 13:58 судно змінило напрямок руху і повернулось назад.
 

Джерело