Наскільки це небезпечно, якщо колеса з спрямованим малюнком протектора, встановити в протилежному напрямку

Що буде, якщо порушити вимоги до установки гуми з несиметричним протектором.

Виробники шин в один голос твердять, що їх вимоги до установки фірмових коліс — непорушний закон світобудови, порушення якого обов'язково призведе до апокаліптичних наслідків. Але чи так все погано насправді, інформує Ukr.Media.

Що стосується думки шинних компаній з цього приводу, то з їх позицією все ясно: поставите спрямоване колесо "не в ту сторону" — нарікайте, в разі чого, на себе. На судження з цього приводу учасників всіляких інтернет-форумів спиратися теж якось не серйозно, орієнтуватися на суб'єктивні просторікування абсолютно незнайомих людей — заняття сумнівне.

Зрештою, в ході довгих пошуків ми натрапили на дослідження профільної європейської організації — European Tyre and Rim Technical Organization (ETRTO), назву якої можна перекласти як "Європейська технічна організація по ободах і покришках". Вони одного разу взяли й перевірили, як поводяться колеса з спрямованим малюнком протектора, якщо їх встановити на машину в протилежному від рекомендованого виробником напрямку обертання.

У звіті про випробування йдеться, що в ньому взяли участь покришки трьох відомих брендів. Їх поведінка вивчалася в умовах контрольовано вологої дороги як в разі правильної установки на машину, так і при "зворотному" монтажі. Фахівців цікавили два головних питання: наскільки залежать керованість машини і її характеристики гальмування від правильності установки спрямованої гуми.

Результати професійно організованих тестів, як не дивно, не змогли виявити значущих змін коефіцієнта зчеплення коліс з мокрою дорогою при різних варіантах монтажу. Причому відсутність помітного негативного ефекту при "зворотній" установці спрямованої покришки було характерно для всіх марок шин, які брали участь в дослідженні. Таким чином, можна стверджувати, що керованість і характеристики гальмування при помилці в установці коліс не змінюються.

Єдиний показник, на який дійсно впливає напрямок установки колеса з спрямованим малюнком — це аквапланування. Вірніше — швидкість, при якій воно починається. Машина "з колесами не в ту сторону" втрачає контакт з дорогою при трохи менших показаннях спідометра, ніж в разі правильно встановлених покришок. Справедливості заради зауважимо, що про цей ефект цілком можна було здогадатися і без натурних дослідів: малюнок протектора для того і робиться спрямованим, щоб ефективніше відводити воду з плями контакту колеса з дорогою. Якщо машину "взути" навпаки, відведення води, як мінімум, погіршиться і авто буде "спливати" при менших швидкостях руху по воді.

Іншими словами, установка спрямованої гуми "задом на перед" нічим смертельним не загрожує, хіба що в зливу не варто ганяти зовсім вже відчайдушно. Неприємності від установки коліс "проти стрілки" лежать в іншій області. По-перше, через це може посилитися шум від покришок при русі та, по-друге, — прискоритися їх знос.

Джерело