Навіщо позашляховикам роблять рифлений дах

Для дизайну або заради користі?

Всі оцінюють автомобілі спереду, збоку, ззаду. І майже ніхто не розглядає їх зверху, інформує Ukr.Media.

Якщо поглянути на дах позашляховиків і «паркетників» з висоти пташиного польоту, то можна виявити, що у деяких вона зроблена не з гладкого листа заліза, а з рифленого. Але для чого це потрібно?

Якщо ви живете не на першому поверсі, погляньте у вікно на автомобілі, що стоять у дворі. Вони відрізняються за кольором, формою і розмірами. Проте є і ще дещо, що впадає в очі — в одних дах рифлений, як паркан з профлиста, а в інших гладкий, як шкіра немовляти. І, як виявилося, цій відмінності є своє логічне пояснення.

Рифленими дахами в основному покривають кросовери і позашляховики, проте зустрічаються і деякі універсали з таким дахом. І якщо розглянути їх уважніше, то не важко помітити, що стійки, на які спирається дах з виштамповками, у переважної більшості автомобілів даних класів має досить значну висоту, а площа даху істотно більше рядових легковиків. Тому для того, щоб вони відповідали суворим нормам безпеки, подібними виштамповками підвищують жорсткість їх даху.

У разі аварії стеля з ребрами жорсткості витримує великі навантаження, а ще вона менше схильна до деформації, наприклад, при перекиданні автомобіля.

Та й взагалі, таке рішення підвищує жорсткість кузова на кручення, що для позашляховиків і кросоверів, які частенько з'їжджають з асфальту, дуже важливий параметр. І якщо інженери не приділи цьому моменту належної уваги, то під час аварії у кросовера, позбавленого посиленого кузова, не відкриється не лише багажна, але і пасажирські двері. Цього просто не дадуть зробити перекошені отвори.

Ще одна функціональна особливість виштамповок на даху — аеродинаміка. Як відомо, всі автомобілі продувають в аеродинамічній трубі. Це необхідно для досягнення мінімального опору кузова потокам повітря, що, своєю чергою, впливає на економічність і акустичний комфорт в салоні.

Якщо на етапі розробки автомобіля в момент продувки кузова в аеротрубі десь виникають сильні завихрення, то інженери думають над тим, як їх позбутися. У хід йдуть всі засоби: змінюють форми дзеркал, бамперів, кут нахилу стійок, додають аеродинамічний обвіс і, звичайно ж, рифлений дах, форма якого не дає утворюватися сильним завихренням, які, крім іншого, можуть впливати навіть на стійкість і керованість автомобіля.

Що ж до невеликих автомобілів з рівним дахом, то жорсткості їх даху вистачає, а тому його підсилюють лише зсередини, ховаючи ребра жорсткості під стельовою обшивкою. Та й домогтися високого рівня аеродинаміки у приземлених кузовів набагато простіше.

Джерело