«Навіть досвідчені водії часом припускаються помилки»: А ви знаєте, яким має бути тиск у шинах вашого автомобіля і від чого залежить

На тиск у шинах найчастіше дивляться, коли є явні проблеми і на машині не можна їхати, проте все набагато складніше.

Від тиску залежить, як машина поводитиметься на дорозі, як часто доведеться ремонтувати підвіску, правити колісні диски та змінювати гуму. Чим уважніше водій ставиться до тиску у шинах, тим менше витрачає на утримання авто, інформує Ukr.Media.

Яким може бути тиск у шинах автомобіля

Тиск у шині може бути нормальним, недостатнім та надмірним.

При нормальному тиску шина стикається з поверхнею дороги всім малюнком протектора поступово. При повороті пляма контакту може змінюватися, але на рівній поверхні при русі прямо вона не змінюється.

Коли тиск у шині нижчий за норму, пляма контакту зміщується на її боковини. Колесо спирається на бічні поверхні, а центральна частина при цьому прогинається. Ось основні наслідки недостатнього тиску в шинах:

 • Шина зношується нерівномірно та передчасно.
 • Збільшується витрата палива через більший опір шини.
 • Знижується керованість: на великій швидкості автомобіль може уводити.
 • При надто низькому тиску колесо гірше проходить ями та нерівності. На бічних поверхнях можуть з'явитись грижі, а при ударі є ризик пошкодити диск.

При надмірному тиску пляма контакту переміщується на центральну частину шини, бічні поверхні колеса не торкаються покриття. Це також провокує передчасний знос гуми. Ось чому це погано:

 • Автомобіль краще розганяється, але помітно знижується керованість на великій швидкості та поворотах.
 • Перекачане колесо може лопнути при наїзді навіть на незначну перешкоду.
 • Колесо стає жорсткішим. Основне навантаження від ям і купин лягає на підвіску.
 • Збільшується гальмівний шлях, особливо це помітно на мокрому асфальті або ожеледиці.
 • Зростає рівень шуму.

Різний тиск у шинах — ще один варіант відхилення від норми. У цьому випадку всі чотири шини зношуватимуться по-різному. Крім уже перерахованих наслідків, автомобіль може зносити убік колеса з найменшим тиском. За рекомендаціями виробників та спеціалістів тиск має бути однаковим у шинах у коліс однієї осі.

Де знайти нормативи тиску для свого автомобіля

Нормальний тиск у шинах легкового автомобіля — у діапазоні 1,9-2,5 бара. Але кожен виробника має свої норми. В інтернеті досить легко знайти зведені таблиці з такими нормами чи не за всіма марками та моделями авто. Але складно зрозуміти, коли інформація є правдивою: на офіційних сайтах автовиробників або виробників шин цих даних зазвичай немає, а звідки їх взяли сторонні сайти — невідомо.

Крім таблиць із нормативами виробників існують і усереднені нормальні значення для коліс різних розмірів. Але краще дотримуватися офіційних рекомендацій, тим більше майже завжди їх можна знайти на самому автомобілі.

Якщо у вас збереглася інструкція з експлуатації автомобіля, то нормативи тиску в шинах можна пошукати в ній. Також інформація є і на самому автомобілі. Ось де вона може бути:

 • На спеціальній наклейці на бічній частині водійських дверей.
 • На наклейці на стійці кузова.
 • На внутрішній стороні кришки бензобака.
 • На наклейці у бардачку.
 • У сучасних автомобілів зустрічається спеціальний QR-код: його розміщують там, де звичайні наклейки. За посиланням — таблиця та рекомендації.

Значення тиску наносять і на саму шину. Зазвичай його вказують в psi — фунтах на квадратний дюйм. Але використовувати цей показник як нормативний не можна: він позначає гранично допустимий тиск, який може витримати шина. Якщо накачати колеса до цього тиску, вони швидше за все лопнуть.

Від чого залежить вибір тиску в шинах

Тиск у шинах автомобіля не завжди має бути однаковим. Його нормальне значення може змінюватись під впливом різних факторів.

Сезон. Влітку через високу температуру, повітря в шинах розширюється, тиск стає вищим. А якщо рухатися гарячим асфальтом, то показник збільшиться ще сильніше. Тому влітку особливо важливо не перекачувати колеса і перевіряти тиск в шинах, що добре остигли.

Взимку зі зниженням температури рівень тиску в шинах, навпаки, падає. Не критично, але це варто врахувати при підкачуванні коліс. У такому випадку тиск міряти варто тільки після того, як автомобіль простояв без руху на відкритому повітрі хоча б кілька годин. Взимку колеса є сенс перекачати на 0,2 бар.

Завантаження автомобіля. Норми тиску при різному завантаженні авто зазвичай вже вказані виробником на тих самих наклейках. Принцип простий: коли збільшується завантаження, потрібно збільшити тиск у колесах задньої осі.

Стан покриття. На бездоріжжі, особливо на пухкій землі чи піску, потрібно знизити тиск у шинах, можна навіть нижче 1,0 бару. Площа зчеплення з поверхнею збільшиться, і автомобіль стане більш прохідним. У пухкому снігу такий прийом теж має допомогти. Головне, всі маневри робити на невеликій швидкості без різких рухів. Інакше є ризик розбортувати колесо.

Швидкість та манера водіння. Від високої швидкості, різких поворотів, стартів та гальмування шини нагріваються сильніше, ніж при звичайній їзді. Отже, тиск у них збільшується. Тобто не варто перекачувати колеса, якщо не вдається змінити стиль водіння більш спокійним. Ця порада актуальна і для поїздок у гори. Затяжні гальмування на спусках, круті підйоми та різкі повороти впливають на тиск у шині сильніше, ніж зниження тиску на висоті.

Стандартні норми тиску, що рекомендуються, не підійдуть для низькопрофільних шин нестандартного розміру. Можна орієнтуватися на зведені таблиці з тиском залежно від розмірів шини, вони враховують різну висоту профілю. Можна підібрати потрібний тиск досвідченим шляхом. Але найкраще звернутися за консультацією до спеціалістів. Низькопрофільні шини набагато чутливіші до неправильного тиску, ніж стандартні.

І ще один важливий момент: при контролі тиску у шинах важливо пам'ятати про запасне колесо. Для повнорозмірної запаски нормальний тиск буде таким самим, як і в інших шинах. А ось для докатки рекомендують більш високий тиск на рівні 4,2-4,5 бара. Докатка — запасне колесо із шириною шини менше стандартної, тому загальні норми тиску не підійдуть. Таке запасне колесо потрібно, щоб доїхати до найближчого сервісу, їздити на ньому постійно не можна.

Запам'ятайте

✔ Тиск у шинах потрібно перевіряти щонайменше один-два рази на місяць.

✔ Норми тиску різних моделей автомобілів різняться. Майже завжди вони є на самій машині.

✔ Тиск, вказаний на шині, гранично допустимий, на нього не варто орієнтуватися.

✔ Виміряти тиск та накачати колесо можна на великій заправці або у будь-якому шиномонтажі. Але краще все-таки придбати власні манометр і компресор чи насос — тоді контролювати стан коліс стане набагато простіше.

✔ Вибір тиску в шинах залежить не тільки від моделі автомобіля: необхідно враховувати сезонність, завантаження авто. А ще стан покриття та стиль водіння.

✔ У запасному колесі також потрібно регулярно перевіряти тиск. У повнорозмірній запасці воно має бути таким самим, як і в інших шинах. А в докатці — на рівні 4,2-4,5 бара.

Джерело