Ось як працюють датчики тиску в автомобільних шинах

Розберемося в основних способах контролю тиску і розглянемо принципи роботи систем.

Контроль тиску в автомобільних шинах реалізують за допомогою декількох варіантів систем з різним принципом дії. Виробники монтують штатне обладнання з безпосереднім або непрямим контролем. Також відомі позаштатні версії з різними датчиками та ступенем інформативності. Розберемося в основних способах контролю тиску і розглянемо принципи роботи систем, інформує Ukr.Media.

Штатні системи

Обладнання для контролю тиску в шинах, яке передбачено базовою комплектацією, відноситься до штатного. Також воно може випускатися в якості платної опції. Але в будь-якому випадку такі системи підрозділені на 2 види.

Непрямий контроль без датчиків в шинах

Штатне оснащення позначається абревіатурою TPMS, яка розшифровується, як Tires Pressure Monitoring System. У буквальному перекладі це "Система контролю тиску в шинах".

Особливість моделі з непрямим контролем полягає в тому, що вона не вимірює тиск. Її робота заснована на системі ABS, яка зчитує обороти коліс при русі.

Дані від ABS передаються до блоку управління, який порівнює показники з фактично пройденою відстанню за певні проміжки часу. Якщо тиск в шині впав, її реальний розмір зменшується. В результаті такому колесу доводиться робити більше оборотів для проходження тієї ж відстані. Система TPMS фіксує цю різницю і подає сигнал водієві.

Таке обладнання коштує недорого і, з механічної точки зору, надійно, тому що немає зайвих датчиків, які могли б вийти з ладу або дати збій. Але інформативність і точність не на висоті: система не відображає величину тиску в шині і подає сигнал при його падінні мінімум на 30 — 40%.

Безпосередній контроль з датчиками в колесах

Цей варіант інформативніший і складається з:

  • блоку управління з джерелом живлення, передавальним модулем і зчитувальним пристроєм;
  • сигналізація;
  • 4-х датчиків, встановлених по одному в кожному колесі замість стандартних золотників.

Зчитувальний пристрій на п'єзоелементах або тензоелементах змінює електричний опір залежно від тиску в шинах. В результаті блок управління обробляє і передає водієві сигнал про тиск, що змінився.

Система надійна, але іноді виникають проблеми з приймаючими пристроями. Їх ставлять якомога ближче до датчиків — в колісних арках, тут електроніка ризикує вийти з ладу через вологу або бруду.

Позаштатні системи

Ці пристрої продаються окремо і адаптуються під будь-який автомобіль. Діляться на 3 категорії.

  • З простою сигналізацією — складаються з блоку і 4-х датчиків. Включають 4 світлодіоди, які загоряються при падінні тиску, а на його збільшення не реагують. Зовнішні версії встановлюються на колеса замість стандартних ковпачків, внутрішні — на внутрішню поверхню диска.
  • Зовнішні з точним вимірюванням. Надійніше вищеописаних, комплектуються датчиками для установки на місця штатних ковпачків, РК-дисплеєм і центральним блоком. На екрані показуються цифрові значення тиску в колесах, а також аварійні сигнали. При виборі найпростіше орієнтуватися на ціну — чим дорожче обладнання, тим точніше результати вимірювань.
  • Внутрішні з точним вимірюванням. Система така ж, як і попередня, але з відмінністю — датчики ставляться всередину коліс. Ці модифікації коштують дорожче, але і мають ряд переваг — виміри точніші, захищені від крадіжки, не піддаються впливу вологи.

Це основні системи контролю тиску в шинах, які встановлюються на більшість сучасних автомобілів. Вибір пристроїв залежить від очікувань до точності і надійності, а також від ваших фінансових можливостей.

Джерело