Прокляті ролі фільму «Вій»

Кожна екранізація гоголівської повісті загрожує неприємними сюрпризами.

Прем'єра радянського «Вія» відбулася в 1967-му році, передає Ukr.Media. У перший рік прокату перший вітчизняний «ужастик» зайняв 13-е, так зване «диявольське» місце за кількістю проданих квитків. Що досить символічно. Адже цей фільм завжди був овіяний містикою і негативними чутками. А особливо «нехорошої» вважається роль відьми, яку тоді зіграла Наталія Варлей, а в сучасній версії — Ольга Зайцева.

Падіння з гробу

У радянському «Вії» на роль відьми пробувалися і Світлана Коркошко, і Олена Санько. Але обійшла їх актриса Олександра Зав'ялова, її затвердили. Однак після першої ж знімальної зміни Зав'ялова тяжко захворіла. Вирішено було чекати артистку, а поки знімати одного Куравльова.

Олександра пішла на поправку і тут же приїхала на зйомки. Її загримували під відьму, виставили світло, приготували хлопавку. Але несподівано Зав'ялової стало недобре. Пролунала команда «стоп».

Через деякий час майбутній чоловік Олександри, а тоді ще коханий — режисер Резо Эсадзе — зателефонував на «Мосфільм» і попросив зняти Зав'ялову з ролі Панночки.

Довелося терміново шукати нову актрису. Про «Вій» до того моменту поширилася погана чутка, і багато з артистів відмовлялися навіть на проби приходити. Жанну Болотову тільки зібралися стверджувати, але вона, як і Зав'ялова, різко захворіла. Так в «диявольську картину» потрапила Наталія Варлей.

На наступний же день з зірки «Кавказької полонянки» зняли мірки для труни, в якої за сюжетом їй належало літати.

Трун для зйомок радянського «ужастика» виготовили три: в першої Панночка лежала, у другої літала з відкритою кришкою, а третій змайстрували із закритою. Останній, до речі, зробили в два рази менше за інших, щоб його було легше переміщати.

Пам'ятаєте момент, де Панночка несеться в труні по колу? Був випадок, коли під час зйомок цієї сцени Варлей дивом не загинула:

— Одного разу Наташа раптом стала падати з труни. З висоти 2,5 метра. Але я знаходився в тій точці, де мені довелося всього лише, не відступаючи ні на крок, підставити руки — і вона в них упала. Диво. Це теж Гоголь! — розповів в одному зі своїх інтерв'ю Леонід Куравльов.

Але на цьому низка нещасть Наталії Варлей тільки почалася.

Низка смертей

Після закінчення зйомок артистка надовго злягла з серйозною хворобою. А після одужання не змогла більше отримати роль, яка була б яскравіше, ніж Панночка або Ніна з «Кавказької полонянки».

У 69-му Наталія вийшла заміж за Володимира Тихонова, сина Нонни Мордюкової та В'ячеслава Тихонова. Через два роки Володимир у віці 40 років помер від серцевої недостатності. Варлей залишилася вдовою.

Особисте життя актриси так і не склалася.

А у 85-му на світ поза шлюбом з'явився другий синочок Варлей — Олександр. Однак пологи пройшли важко, життя Саші висіло на волосині. Якби не лікар-реаніматолог Олексій Грачов, Наталія втратила сина. До речі, Грачов згодом став священиком, і Варлей нерідко приходила до нього, як до батька-настоятеля за порадою. Пізніше Грачов розбився в автокатастрофі.

Ще був містичний випадок: якось Наталя вирушила в морський круїз. Його організатори в перший же день оголосили вечірній показ «Вія». Варлей вимовила для присутніх глядачів пару коротких промов перед початком сеансу, і раптом… море розбурхалося. Наталія розцінила це як недобрий знак і попросила перенести показ на інший день.

Через добу історія повторилася. І цей сеанс теж скасували.

На наступний день організатори все-таки влаштували показ «Вія». Але не пройшло і десяти хвилин, як на судні почалася сильна хитавиця, теплохід став кренитися на бік. Актриса кинулася до організаторів з благаннями зупинити фільм. Море заспокоїлося тільки тоді, коли показ перервали.

Після всього, що сталося в її житті після «Вія» Варлей вже в зрілому віці прийшла до Бога.

Факт: 24 лютого 2006-го в селі Горохолин Ліс, що в Карпатах, сталася страшна пожежа. Дотла згоріла старовинна церква, де знімали ключові сцени радянського «Вія».

Збіг чи злий рок, але трагедії після виходу картини на екран траплялися не тільки з Варлей. Один за іншим почали відходити в інший світ творці «Вія», зовсім ще не старі люди.

Через чотири роки після прем'єри стрічки на 49-му році життя Олексій Глазирін, який зіграв сотника, помер від інфаркту.

Головний режисер фільму — Олександр Птушко — помер в 1973-му, не доживши до свого 73-річчя. Тоді ж загинув Степан Шкурат, який зіграв Явтуха. Через два роки помер оператор Федір Проворов, якому залишалося два місяці до 70-річчя.

Джерело