Що буде, якщо встановити спрямовану шину проти «стрілочки»?

Виявляється, що це питання вже детально досліджували …

Шини з направленим малюнком — давно не новинка на ринку. З моменту своєї появи вони видавалися як інноваційне досягнення шинників; винахід, що залишає звичні шини не при справах. Реклама зробила свою справу: односпрямовані шини, на думку багатьох автолюбителів, більш безпечні, інформує Ukr.Media.

Однак, як бути автовласнику, якщо раптом обставини змушують встановити шину проти зазначеного напрямку обертання або запасне колесо не має спрямованого малюнка протектора?

Гальмує по-любому

До перевірки дорожніх властивостей спрямованої шини і порівняно властивостей шин з направленим малюнком протектора і без нього підключилася Європейська технічна організація шин і дисків — E.T.R.T.O. (European Tyre and Rim Technical Organization).

Організація це солідна, яка веде свою історію з 1956 р. Правда, тоді вона називалася European Tyre and Wheel Technical Conference (ETWTC) — Європейська технічна конференція шин і коліс. Свою нинішню назву організація отримала в 1964 р.

Фахівцями E.T.R.T.O. були проведені випробування шин трьох різних компаній, різних конструкцій і марок. Властивості шин оцінювалися на мокрій дорозі при «правильної» і «неправильної» установці. Фіксувалися два найбільш важливі параметри шини, а саме: гальмівні якості і керованість.

З труднощами руху під час дощу, що проявляються при гальмуванні і русі в поворотах, стикалися всі водії. Професійно проведені випробування шин в контрольованих умовах вологості дорожнього покриття виявилися нездатними виявити будь-які відмінності в поведінці шин з різним типом малюнка. Падіння коефіцієнта зчеплення у спрямованих і у ненапрямлених шин було порівнянним. Відповідно, і величина гальмівного шляху на мокрій поверхні, і здатність контролювати автомобіль при русі в поворотах змінювалися однаково. Установка одного колеса в зворотному напрямку взагалі ніяк не змінила поведінку автомобіля.

На підставі результатів проведеного тестування фахівці E.T.R.T.O. зробили висновок, що на дві найважливіші характеристики, що визначають безпеку руху — гальмівні якості і керованість автомобіля, установка спрямованої шини в неправильному положенні не робить ніякого впливу.

Велике плавання

А ось ефект аквапланування виникав по-різному. При виконанні випробувань було відзначено, що аквапланування у спрямованої шини, встановленої в протилежному напрямку, виникало при меншій швидкості. Шини з ненаправленим малюнком і шини з різним малюнком такого ефекту не показали. Але ні в одному з випадків ранній зрив в «плавання» не можна було розглядати як фактор, що впливає на безпеку руху, так як зафіксовані відмінності виявлялися занадто малі по відношенню до розкиду характеристик шин за цим параметром з тих, що взагалі представлені на ринку.

Таким чином, заяви рекламних служб про те, що поріг швидкості, при якій настає аквапланування, для шин з направленим малюнком вище, ніж у аналогічної шини з ненаправленим малюнком, може бути правдою. Однак різниця у властивостях шин при русі по мокрій поверхні буде дуже незначна, тобто набагато менше, ніж різниця між шинами різних виробників або шин з різним малюнком протектора в межах того ж самого бренду.

Підведемо підсумки

Установка шини з направленим малюнком в «неправильному» напрямку по своїй природі не є небезпечною і цілком може допускатися. Хоча, звичайно, характеристики шини будуть дещо нижче, ніж в разі правильної установки; рівень безпеки, який забезпечується шиною, буде зберігатися, і можливість адекватного контролю над автомобілем теж практично не зміниться.

Проте, таку установку слід уникати і вважати допустимою, тільки як тимчасовий захід. Тривала експлуатація неправильно встановленої шини може призвести до нерівномірного і швидшого зносу протектора. Крім того, установка шини «проти стрілки» може збільшити рівень шуму і вібрації. А в якості запасного колеса для тимчасового користування шина з направленим протектором годиться за всіма статтями, навіть за європейськими вимогами до запасних коліс (UN / ECE Regulation No. 64), через які весь сир-бор з випробуваннями і починався.

Джерело