Що обрати старий добрий «ручник» чи наворочені електричні стоянкові гальма

Розбираємо плюси та мінуси роботи двох популярних гальмівних систем.

Сьогодні на автомобілях застосовують різні типи гальмівних систем. Є як класичний «ручник», так і сучасні електричні гальма для стоянки, що є досить складною конструкцію, інформує Ukr.Media.

Автовиробники все частіше замінюють звичний «ручник» на електричну стоянкову гальмівну систему. Їх можна зрозуміти, адже остання має ряд переваг. Наприклад, замість звичної «кочерги», яка займає багато місця в салоні, в розпорядженні водія всього лише невелика кнопка. Це дозволяє економити місце і розмістити поруч, скажімо, додатковий бокс для дрібниць. Але на практиці для автолюбителів не завжди таке рішення обіцяє велику вигоду.

Почнемо з класичних стоянкових гальм.

Їх плюс в простоті конструкції. Але і мінуси у «ручника» є, і вони важливі для початківця або забудькуватого водія. Наприклад, взимку колодки гальм стоянки примерзають, а спроба їх зірвати призведе до того, що трос може вирвати. Або переклинило самі колодки. Це призведе до того, що колесо автомобіля перестане крутитися. Доведеться, або розбирати механізм, або викликати евакуатор.

Що стосується електричних стоянкових гальм, то їх існує два види. Так званий електромеханічний схожий на класичне рішення. Для його включення також використовують трос, який затискає гальмівні колодки на задніх колесах. Єдина відмінність від звичної схеми в тому, що в салоні замість «кочерги» встановлена кнопка. Натискаючи її, електроніка подає сигнал і механізм затягує трос "ручника". Мінуси тут схожі. Взимку колодки примерзають, та й обслуговування електромеханічного гальма виходить дорожче.

Друге рішення значно складніше. Це повністю електрична система, з чотирма гальмівними механізмами, в яких стоять невеликі електродвигуни. У конструкції передбачений черв'ячний механізм (вісь з різьбленням), який тисне на колодку. Тому сила велика і може тримати машину на крутих ухилах, без будь-яких проблем.

Подібне рішення дало можливість впровадити на автомобілі систему автоматичного утримання, яка сама активує "ручник" після зупинки автомобіля. Це звільняє водія від необхідності утримувати ногу на педалі гальма при коротких зупинках на перехрестях або світлофорах.

Але мінуси у такої системи серйозні. Скажімо, якщо сів акумулятор, зняти автомобіль з електричного ручника не можна. Буде потрібне ручне розблокування гальм, яке описана в інструкції по експлуатації. Та й обслуговувати таку систему треба регулярно, адже дорожні реагенти та бруд довговічності механізмів не додають. Чи треба говорити про те, що ремонт електричного гальма влетить в ще ту копієчку.

Що ж вибрати?

Досвідченим водіям ми б порадили авто з класичним важелем. Він дозволяє без проблем робити багато контраварійних прийомів на ходу і тим самим уникнути небезпечних ситуацій.

Електричний «ручник» поганий тим, що його кнопку деякі виробники розміщують зліва від водія, і якщо той втратив свідомість, пасажиру неможливо до неї дотягнутися.

Однак на захист системи скажімо, що екстрено зупинити машину електричним "ручником" просто. Досить довго тримати кнопку натиснутою. Гальмування відчувається, як плавне уповільнення педаллю гальма.

Джерело