Відповідь механіка.
В інтернеті величезна кількість міркувань щодо холостого ходу двигуна. Скільки можна на ньому стояти без шкоди для двигуна? Хтось пише, що 10-15 хвилин, хтось — пів години. А от, наприклад, таксисти взагалі стоять по півдня. Чим це загрожує, інформує Ukr.Media.
Холостий хід піднімає три критичних питання, а саме — змащення двигуна, паливна система, а також само мастило.
Холостий хід і масляний насос
Ще в університеті, багато викладачів говорили, що холостий хід саме з технічної точки зору проєктування мотора — абсолютно не несе ніякої шкоди двигуну. Можна стояти хоч 15 хвилин, хоч 1 або 2 години.
Усі ті припущення про те, що пари тертя погано змащуються через недостатній тиск (наприклад, у шийках колінчастого або розподільного вала), є безпідставними та не відповідають дійсності.
Сучасний і правильно спроєктований двигун навіть на холостих обертах (700-900 об/хв) прекрасно качає мастило по магістралях. Адже зараз сучасні мастильні насоси дуже продуктивні, вони навіть із запасом (на холостих обертах) змащують усі важливі вузли тертя.
Але це з погляду проєктування мотора, залишаються ще два великих пункти — це паливна система і власне мастило.
Паливна система
Взагалі це дуже широка тема, хоча б тому, що паливних систем є декілька, і працюють вони всі на різному паливі (скажімо, бензин — дизель — газ). І вихідні умови будуть різними.
Почнемо з бензину: Це найпоширеніше паливо. Якщо брати розподілене вприскування (коли форсунка знаходиться у впускному колекторі). Тут заростання форсунки нагаром (саме на холостому ходу) не таке велике, навіть мінімальне. Причому чим чистіший бензин, тим довше заростає форсунка.
Однак все ж через певний пробіг (скажімо, 100-150 тис км) форсунки бажано чистити.
Якщо ж ми беремо безпосереднє вприскування палива, коли форсунка знаходиться в камері згоряння, тут заростання нагаром трохи більше (особливо на холостому ходу). Зрозуміло, що це не станеться за 5-10 тис км, однак форсунка знаходиться в камері згоряння і вона більш схильна до заростання нагаром.
Якщо брати газ (будь-який, метан, пропан тощо — не важливо): Мотор з ним набагато чистіший, неважливо безпосереднє чи розподільне вприскування у вас встановлене. Тут холостий хід практично не впливає на забруднення. Сам газ містить менше всяких домішок, а тому мотор буде довше чистішим, у вас швидше клапани зносяться (але це вже інша історія).
Дизель: Цей варіант двигуна внутрішнього згоряння набагато холодніший, ніж бензинові варіанти. Та й принцип роботи у нього відрізняється (тут займання від стиснення). Так, дизель трохи (якщо можна так висловитися) — брудніший. Але через те, що немає такої великої температури в камері згоряння, та й ККД двигуна більший — заростання є, але знову ж таки починає проявлятися ближче до 100-150 тис км.
Багато хто зараз може сказати — а як же нагар на поршнях і кільцях. По-перше, він утворюється не тільки від холостого ходу, але й просто від роботи двигуна (треба розуміти, йде згоряння палива, тому від нагару не втекти). По-друге, щоб мінімізувати нагар, іноді варто "прожарювати двигун", виїжджати на трасу і на великих обертах поганяти. Більша частина нагару просто згорить.
Про мастило
В ідеалі мастило повинне бути якісним, не повинно вигорати. В ідеалі заливати синтетику і міняти приблизно через 250-300 мотогодин міського циклу.
Варто пам'ятати, чим довше працює мотор — тим більше зношується мастило. Банально ви нікуди не їдете, але двигун працює, а значить — відбувається знос мастила.
Напевно, мастило — це найбільш постраждала частина при роботі на холостих обертах. Якщо довго стоїте, і двигун тарабанить, значить потрібно значно скорочувати інтервал заміни.
Підсумок
Чи шкідливо стояти на холостих обертах? У більшості випадків — ні. Але потрібно пам'ятати, що чим довше ви стоїте на холостому ходу, тим частіше вам потрібно міняти моторне мастило. А також хоча б раз на тиждень-два потрібно прожарювати мотор на трасі, щоб позбутися зайвих відкладень на поршневій.
Про форсунки, їх все одно доведеться чистити рано чи пізно, холостий хід може впливати тільки на безпосереднє вприскування (так, вони можуть швидше заростати), але й то не критично. Тому в цілому великої шкоди тут немає.
Тут варто додати, що холостий хід взимку — прогрів мотора, набагато корисніший, ніж їхати одразу на холодному моторі.
Залиште відповідь