Страти полонених. ООН звинувачує і РФ, і Україну

Страти полонених. ООН звинувачує і РФ, і Україну

В’язниця у тимчасово окупованій Оленівці Донецької області, в якій утримують українських військовополонених

Українська влада, на відміну від російської, надала міжнародним спостерігачам доступ до місць утримання полонених і почала розслідування більшості ймовірних випадків убивства людей, які потрапили в полон.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала страти військовополонених обома сторонами збройного конфлікту. Нібито стало відомо про довільні страти 25 російських та 15 українських військовополонених. Україна надала експертам ООН безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць інтернування російських військовополонених, а Росія такого доступу не надала.

Висновки місії

За даними ООН, більшість українських військовополонених, які потрапили в полон під час бою, перед інтернуванням зазнавали тортур і жорстокого поводження.

«Військові РФ і співробітники ФСБ катували їх для отримання військової інформації, залякування, приниження та помсти, наголошується в доповіді… Катування включали побиття, тортури електричним струмом, у деяких випадках — нанесення вогнепальних або колотих ран. Поширеним явищем була імітація страти», – наголосила голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер.

За її словами, «умови утримання багатьох українських військових були шокуючими», а доступ до медичної допомоги часто був недостатнім або його взагалі не було.

У доповіді зазначено, що п’ятеро українських військовополонених померли під час інтернування через відсутність медичної допомоги.

«Кількість задокументованих випадків тортур і жорстокого поводження під час інтернування, у пенітенціарних установах шокує, понад 84% людей зазнали такого ставлення. Працівники цих установ піддавали цих полонених так званим «вітальним побиттям» після їх прибуття, регулярно били, катували електричним струмом у камерах або під час прогулянок територією закладів», – заявила Богнер.

Вона додала, що колишні українські військовополонені повідомили, що боялися щотижневих походів у душ, які неминуче завершувалися побиттям та приниженням, часто із сексуальним підтекстом.

Крім того, з 24 лютого 2022 року місія ООН задокументувала 621 випадок «насильницьких зникнень» та «довільних затримань» цивільних осіб російськими військовими та 91 аналогічний випадок, скоєний українськими силовими структурами.

Зі 127 опитаних цивільних осіб, які були раніше затримані росіянами, 90% зазнали тортур і жорстокого поводження. З 73 опитаних жертв іншої сторони 53% зазнали тортур або жорстокого поводження з боку представників Збройних сил та правоохоронних органів України, сказала Богнер.

Відповідь України

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець не погоджується з висновками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо того, що українська сторона порушує права російських військовополонених і вимагає доказів страт.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини зазначив, що висновки місії підтверджують скоєння Росією масових військових злочинів на території України, порушення прав людини та нехтування всіма нормами міжнародного гуманітарного права. Загибель та поранення мирних громадян, довільні затримання, напади, страти, насильницькі зникнення, тортури, сексуальне насильство – такі злочинні дії вчиняє агресор, уточнив Лубинець.

Щодо поводження з військовополоненими, то омбудсмен поцікавився доказами провини українських військових.

«Дивно, що під час неодноразових особистих зустрічей з главою Місії Матильдою Богнер і постійним координатором системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими. До того ж, хотілося б почути незаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії щодо ймовірних порушень української сторони.

Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права та відкрита для міжнародних організацій. Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та тортур – ховаються», — наголосив омбудсмен.

Лубинець закликав ООН, а також усю світову спільноту чинити тиск на РФ і вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.

Джерело