У чому різниця: ігристе вино чи шампанське

Ігристі вина в народі часто називають шампанським, проте це не зовсім коректно. Ці два напої мають суттєві відмінності, відрізняються сортами винограду, технологіями виробництва, кожен із них має свої особливі характеристики. Ігристе вино — це будь-який винний напій, насичений СО2, шампанське ж виготовляється лише з певних сортів винограду за секретною технологією, відомою лише виробникові. Відрізнити ці напої легко, достатньо налити кожен із них у келих і залишити на одну годину. За цей час у бокалі з ігристим вином бульбашки зникнуть, у шампанському — продовжуватимуть безперервно підійматися вгору.

Особливості ігристого вина

Ігристе вино — це велика категорія винних напоїв із бульбашками. Його особливості можна проаналізувати за критеріями:

 1. Регіон виробництва. Виготовляється в будь-якій країні та регіоні, не потребує особливих умов, клімату, температурних показників. Найбільшими постачальниками ігристих вин у світі є Франція, Німеччина, Іспанія та Італія. Остання, зокрема, виготовляє дуже популярне в нашій країні Асті шампанське – яскраве ігристе вино з регіону П’ємонт.
 2. Сорти винограду. Для виробництва підходять різні сорти червоного, білого, рожевого винограду, зокрема «шардоне», «шираз», «піно-меньє».
 3. Смак та аромат. Залежить від сорту винограду, витримки, технологій виробництва, може мати фруктові, квіткові, ягідні нотки, або, наприклад, чітко відчуватиметься неповторний смак винограду «шардоне».
 4. Технологія виробництва. Може виготовлятися за традиційною, резервуарною технологією або методом карбонізації.
 5. Витримка. Для цього напою достатньо трьох місяців, незалежно від технології виробництва.

Ігристе вино класифікується на основі вмісту цукру на солодке, напівсолодке, напівсухе, сухе, екстрасухе. Ароматичний букет залежить від сорту винограду, регіону його вирощування та способу виготовлення.

Ключові відмінності шампанського

Шампанське — це вино з бульбашками, яке виготовляється лише у Франції в регіоні Шампань. Саме в цій місцевості ідеальні умови для вирощування винограду, який дозволяє створювати цей унікальний напій із характерним лише для нього смаком та ароматом.

Особливі характеристики, які відрізняють шампанське від ігристих вин:

 • виготовляється лише з сортів винограду «шардоне», «піно-меньє», «піно-нуар»;
 • виробництво відбувається за традиційною технологією — методом Шарма (танковим);
 • обов’язкова витримка протягом 6–36 місяців залежно від типу напою;
 • бульбашки з’являються після вторинної ферментації, їх не додають штучно (метод карбонізації у виробництві шампанського не використовується);
 • характерний присмак дають мертві дріжджі, які залишаються у пляшках;
 • бульбашки залишаються в пляшці навіть після відкриття та зберігання напою без корка протягом тривалого періоду.

Справжнє шампанське п’янить сильніше за інші види ігристих вин. Воно може мати різний рівень солодкості, він залежить від кількості цукру, який залишається після процесу ферментації. Технологія не передбачає втручання, штучного додавання підсолоджувачів чи видалення цукру з напою. Шампанське — це унікальний напій, аналогів якому немає ніде у світі.