Виселення Московського патріархату з Лаври. Онлайн

Виселення Московського патріархату з Лаври. Онлайн

Віруючі блокують роботу комісії у Києво-Печерській Лаврі

Монахів УПЦ МП зобов’язали залишити Києво-Печерську Лавру через анулювання договору-оренди. Священики відмовляються виконувати вимоги Мінкульту та РНБО.

Національний заповідник Київо-Печерська Лавра розірвав договір про безоплатне користування будинками та іншим майном з Чоловічим монастирем Української православної церкви Московського патріархату. Священнослужителі та ченці мали 20 днів на виїзд. Тобто 30 березня їх у Лаврі вже не має бути. Причиною розірвання договору вказано рішення Ради національної безпеки та оборони, висновки Міжвідомчої робочої групи та листа Міністерства культури та інформаційної політики.

Монахи УПЦ МП разом із намісником Лаври митрополитом Павлом заявили, що «нікуди йти не збираються». За словами митрополита, «цю святиню створено для всієї країни, для всього світу».

Виселення УПЦ МП із Лаври: текстова трансляція

1 квітня

9.00. Павло підтвердив отримання підозри від СБУ і заявив, що «йому дали домашній арешт».

8.00. Після вручення підозри колишньому наміснику Лаври Павлу його корпус у монастирі оточили поліцейські, проводяться обшуки.

7.20. СБУ вручила підозру колишньому наміснику Києво-Печерської Лаври митрополиту Павлу (Лебедю). За інформацією ЗМІ, підозра йому була вручена відразу за двома статтями Кримінального кодексу: розпалювання міжрелігійної ворожнечі та виправдання збройної агресії Росії.

31 березня

19.00. Міністерство культури та інформаційної політики подало до суду на УПЦ МП через перешкоджання роботі комісії.

«Через це заповідник звернувся до Господарського суду м. Києва, щоб усунути численні перешкоди, які чинить УПЦ МП на шляху передачі в законний спосіб майна Лаври законному власнику – державі. Будемо вирішувати ситуацію в законний спосіб», — написав голова відомства Олександр Ткаченко

17:00. Ситуація біля Лаври не змінилася: віруючі та священики УПЦ вже шосту годину продовжують молитися. До Лаври підтягуються активісти, які підтримують виконання рішення Мінкульту. В одного з них віруючі вирвали з рук плакат «Геть русню», але самі це заперечували. Також парафіяни УПЦ МП намагалися зачинити ворота, щоб не пустити людей у ​​печери.

15.52. Міністерство культури та інформаційної політики знову подало заявку до поліції через перешкоджання УПЦ МП роботі комісії на території Києво-Печерської Лаври.

11.30. Біля Києво-Печерської Лаври відбулася невелика бійка. Українські патріоти прийшли під стіни заповідника з банером: «Геть русню з Лаври».

Парафіяни УПЦ МП розірвали цей плакат. Відразу після цього архімандрит УПЦ МП Федір облив водою з відра одного з активістів, а потім почав освячувати водою та журналістів. Федір назвав це «водосвятом».

10.12. Секретар РНБО Олексій Данилов пообіцяв не застосовувати силу до віруючих та священиків УПЦ, щоб змусити їх залишити територію Києво-Печерської лаври.

«Ми усвідомлюємо, що є план у Москві щодо створення картинки для російського ТБ про те, що ми, як влада, чинимо фізичний тиск на представників духовенства. Ми цього робити не будемо, ніхто їх за бороди не тягатиме», — заявив Данилов.

10.05. Віруючі УПЦ не допустили до приміщень Лаври комісію. Поліція поки що не втручається.

10:00. Віруючі перейшли до головного входу монастиря та чекають на членів комісії Мінкульту, які мають здійснити процес прийому будівель монастиря у державне користування.

6.30. У Києво-Печерській Лаврі почали збиратися парафіяни УПЦ. У Хрестовоздвиженському храмі священики МП розпочали богослужіння.

30 березня

17.41. Суд відхилив позов УПЦ МП щодо заповідника Києво-Печерська лавра. Московський патріархат просив не допустити його виселення з території Лаври, але суд не задовольнив прохання і визнав виселення попів законним.

15.42. Глава Мінкульту Олександр Ткаченко заявив про «брутальну поведінку» священиків УПЦ МП на території Києво-Печерської Лаври. Через сьогоднішню перешкоду роботі комісії Мінкульту подано заяву до поліції. Також, як стверджує Ткаченко, «чисельні невідомі» перешкоджали членам комісії потрапити до будівлі.

15.22. За фактом перешкоджання монахом Лаври журналістській діяльності столичні поліцейські відкрили кримінальне провадження

12.30. Депутат Держдуми РФ Віталій Мілонов запропонував владі Росії відправити танки до Києва, щоб захистити монахів Києво-Печерської Лаври.

12.10. Монах Лаври вдарив та зламав камеру телеканалу Суспільне.

11:00. Фактично, УПЦ МП заблокувала перший день роботи комісії Мінкульту. За словами представниці комісії, двері до храму були зачинені.

«Робитимемо зовнішнє обстеження, складатимемо акти в рамках закону. У нас три місяці для цієї діяльності, але сьогодні перший день. Я так розумію, так нас «благословляють», — прокоментувала директор департаменту культурної спадщини Мінкультури Мар’яна Томін.

10.45. Настоятель київської Лаври Павло заявив, що битиме палицею журналістів, які його знімають.

10.38. Павло звернувся до віруючих, які блокують роботу комісії: «Ви стоїте тихо і смиренно. Але не може в жодному разі жодна комісія працювати. У них немає на це дозволу та прав робити це. Зараз військовий стан під час якого не можна розривати договори. Тільки через чотири місяці після закінчення війни вони можуть почати з нами спілкуватися. Немає у них і рішення суду».

10:26. Митрополит Павло заявив, що комісію Мінкульту не допустять на територію Києво-Печерської Лаври.

«Вони не мають права. Хто такий РНБО? Сьогодні є, а завтра — ні. Мене здивувало, що він говорить (секретар РНБО Олексій Данилов — ред) про державу… Держава — це весь народ. Це не Данилов, не президент, а весь народ… Ми не пускатимемо (комісію — ред.), — сказав Павло у коментарі журналістам.

Також ЗМІ помітили на території лаври кортеж Онуфрія.

9.15. УПЦ МП не залишила Києво-Печерську Лавру, незважаючи на те, що договір оренди храмів у неї закінчився 29 березня. На ранок 30 березня священики МП розпочали богослужіння. У цей час туди має прибути комісія Мінкульту з оцінки залишеного УПЦ МП держмайна та щодо його повернення державі.

29 березня

У Києво-Печерській Лаврі відбулася остання формальна служба УПЦ МП. Правоохоронці побоювалися зіткнень чи протистоянь, але молебень пройшов відносно спокійно. Віруючі зачіпали хіба журналістів.

Зокрема один із священиків почав транслювати тези пропагандистів Кремля про те, що Росія нібито не розв’язувала війни на Донбасі. Представник МП почав заперечувати, що російські окупанти перебувають на Донеччині ще з 2014 року. Священик нарікає на Революцію Гідності та президента-втікача Віктора Януковича.

«Чому Донбас повстав? Тому що Янукович їх обдурив», — заявив він.

На уточнення журналіста про те, що Донбас не «виник», а на його територію вторглися росіяни, священик заявив, що ті області нібито «бомбили українці».

«Першими бомбили українці. Не треба за Донбас розповідати. Донбас не хотів Порошенка, не хотів Майдану. Що Майдан дав Україні? Цього шляху (до Євросоюзу – ред.) немає. Вона (Україна – ред.) його намалювала. Жодної Європи не буде – запам’ятайте”, – заявив батюшка.

Джерело